Preparation of a modified electrode based on metallic oxide nanoparticles for the determination of methimazole
Metımazole saptamnası için metal oksit nanoparçacık temelli bir modifiye elektrotun hazırlanması
- Tez No: 756861
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Karbon nanotop, karbon nanotüp ve disprosiyum oksit nanoparçacıklar ile duyarlı bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan platform (Dy2O3/CNT-CNBs/GCE) metimazol saptanması için kullanılmıştır, Dy2O3/CNT-CNBs/GCE sistemi metimazol elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Dy2O3/CNT-CNBs/GCE sistemi, metimazol için 2.0x10-6 M ile 9.2x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 4.68 x10-8 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yeni sensörün tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir. ANAHTAR KELİMELER: Metimazol, disprosiyum oksit, voltametri, elektroanaliz, sensör
Özet (Çeviri)
A sensing material was prepared using carbon nanoballs, carbon naotubes and dysprosium oxide. The material was used for coating an electrode and a new platform has been obtained. The platform (Dy2O3/CNTs-CNBs/GCE) prepared was used for the detecting methimazole. The Dy2O3/CNTs-CNBs/GCE system accelerated the electrode reaction of methimazole. The Dy2O3/CNTs-CNBs/GCE system exhibited a linear relationship in a range of 2.0x10-6 M - 9.2x10-5 M for methimazole. A detection limit of 4.68 x10-8 M was obtained for methimazole at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of novel sensor such as reproducibility, precision and accuracy are excellent. KEY WORDS: Methimazole, dysprosium oxide, voltammetry, electroanalysis, sensor