Deprem afet risk yönetiminde model pratiklerinin rolü
The role of model pratices in earthquake disaster risk management
- Tez No: 756865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER TÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Modeller, deprem ve etkilerinin yarattığı riskler karşısında kilit bir role sahiptir. Uzmanlar güçlü bir yazılım paketi dahilinde yüksek teknolojiye sahip araçları içeren modeller geliştirerek afet yönetimini etkin kılmaya çalışmaktadır. Bu tez araştırması ulusal ve uluslararası düzeyde uygulama alanı bulan başlıca modellerin afet risk yönetimindeki rolüne ve potansiyeline odaklanmaktadır. Ayrıca öncül nitelikteki tsunami modellerine de yer verilmiştir. Modellerin ayrıntılı değerlendirmesi yapıldıktan sonra Türkiye özelinde, ilgili yüz uzmanın katılımıyla gerçekleşen istatistiki bir anket çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın en çarpıcı bulgusu %83 yanıtlanma oranıyla dirençlilik ve kırılganlık analizlerinin göreli olarak öncelikli olduğu yönündeki hâkim görüştür. Sonuç olarak, modellerin rolüne ve istatistiki verilere dayalı olarak ilgili kurumlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Models play a significant role in dealing with the risks posed by the earthquake and its aftermath. Experts are attempting to improve disaster management by building models that use software and high-tech devices. The role and potential of models employed at the national and international level are the main topics of this thesis study. There are also a few significant tsunami models included. After a comprehensive review of the models, a survey was conducted with the participation of 100 Turkish experts. The study's most striking conclusion is that resilience and vulnerability analyses are important and should be prioritized, 83 percent of participants agreed with this notion. As a result, based on the role of the models and statistical data, recommendations were made to the pertinent institutions.