Mobbing davranışlarının hentbol süper liginde yer alan sporcuların örgütsel bağlılığı üzerine etkisi
The effect of mobbing behaviors on players' organizational commi̇tment i̇n Turki̇sh men's handball super league
- Tez No: 756891
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İşyerinde mobbing ve örgütsel bağlılık konuları, çalışma ortamındaki bireyler ve örgütler üzerindeki önemli etkilerinden dolayı, son yıllarda araştırmacılar tarafından üzerinde durulan önemli konular arasında yer almaktadır. Bu çalışma, spor alanına odaklanarak, mobbing davranışlarının hentbol oyuncularının örgütsel bağlılığı üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada, genel tarama modeli kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde yer alan hentbol kulüplerindeki oyuncular oluşturmuştur. Verilerin toplanması sürecinde kolayda örneklem metodu kullanılmıştır. Çalışmaya 8 hentbol kulübünden 137 oyuncu katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, mobbing davranışlarını ve hentbol oyuncularının örgütsel bağlılıklarını belirlemeye yönelik iki farklı ölçek kullanılmıştır. Mobbingi ölçmek için Yıldız (2015b) tarafından geliştirilen 12 maddelik Olumsuz Davranışlar Ölçeği-Futbol (Negative Acts Questionnaire-Football: NAQ-F) kullanılmıştır. Ölçek maddelerinde yer alan futbol ifadeleri hentbol ifadelerine dönüştürülmüştür. Örgütsel bağlılığı ölçmek için Meyer ve Allen (1991) tarafından önerilen ve Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel analiz olarak, tanımlayıcı istatistik, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, genel olarak hentbol oyuncularının mobbinge maruz kalma düzeylerinin düşük olduğunu, örgütsel bağlılıklarının orta düzeyde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing and organizational commitment issues are among the important issues of organizational behavior, and due to their significant effects on individuals and organizations in the working environment, these two issues have been studied by researchers in recent years. This study focused on the field of sports and aimed to investigate the effects of mobbing behaviors on the organizational commitment of handball players. The sample of the study consisted of the players in the handball clubs (elite men teams) in the Turkish Handball Super League. In the data collection process, the convenience sampling method was used. The 137 players from 8 handball clubs participated in the study. In the study, two different scales were used to determine mobbing behaviors and the organizational commitment of handball players as measurements. To measure mobbing, the 12-item Negative Acts Questionnaire-Football: NAQ-F developed by Yildiz (2015b) was used. Football expressions in the scale items were reworded into handball expressions. The organizational commitment scale proposed by Meyer and Allen (1991) and developed by Meyer, Allen, and Smith (1993) was used to measure organizational commitment. Descriptive statistics, confirmatory factor analysis, correlation, and regression analyses were used for statistical analysis. The results of the study showed that the level of mobbing exposure of handball players was low and their organizational commitment was moderate.