Mobbing davranışlarının kadın basketbolcuların tükenmişliği üzerine etkisi
The effect of mobbing behaviors on burnout of female basketball players
  1. Tez No: 419978
  2. Yazar: TÜRKAN KARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, mobbing davranışlarının kadın basketbolcuların mesleki tükenmişliği üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada temel olarak mobbing boyutlarından olan kişi ilişkili mobbing, iş ilişkili mobbing ve fiziksel korkutucu mobbingin kadın basketbolcuların duygusal tükenmesi, duyarsızlaşması ve başarıda düşüş hissine olan etkisi ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, mobbing için NAQ-F ölçeği (Negative Acts Questionnaire—Football), tükenmişlik için ABQ ölçeği (Athlete Burnout Questionnaire) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Liginde yer alan basketbol takımlarında görev yapan oyunculardan (n=97) elde edilmiştir. Verilerin analizinde, açımlayıcı faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kişi ilişkili mobbing ile iş ilişkili mobbingin oyuncuların tükenmişliğini anlamlı ve pozitif olarak etkilediği görülmüştür. Oyuncuların duygusal/fiziksel tükenmesi ve başarıda düşüş hissine“kişi ilişkili mobbing”ile“iş ilişkili mobbing”etki ederken, duyarsızlaşmasına sadece“iş ilişkili mobbing”in etki ettiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effect of mobbing behaviour on the occupational burnout of female basketball players. The research mainly looked into the effects of different dimensions of mobbing, namely as person-related mobbing, work-related mobbing and physically intimidating mobbing, on the emergence of emotional/physical exhaustion and devaluation as well as reduced sense of accomplishment among female basketball players. To measure mobbing and burnout, NAQ-F (Negative Acts Questionnaire—Football) and ABQ (Athlete Burnout Questionnaire) scales were used. Data was gathered from a sample of basketball players (n=97) in the Turkish Women's Premier Basketball League. Exploratory factor analysis, correlation analysis and regression analysis were utilized for the evaluation of data.The study indicated that person-related mobbing and work-related mobbing had a significant and positive effect on basketball players' burnout. The emotional/physical exhaustion of basketball players and reduced sense of accomplishment were found to be affected by person-related mobbing while the development of devaluation was positively correlated only with work-related mobbing.