Mobbing davranışlarının amatör futbolcuların tükenmişliğine etkisi
The effect of mobbing behaviors on burnout of amateur football players
  1. Tez No: 460094
  2. Yazar: BEKİR SIDDIK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, mobbing davranışlarının amatör futbolcuların mesleki tükenmişliği üzerine etkisini inceleme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaca yönelik olarak bu araştırmada, futbolcuların mobbing davranışına maruz kalma düzeyleri ve tükenmişlik düzeyleri, demografik değişkenler ile mobbingin alt boyutları olan kişi ilişkili mobbing, iş ilişkili mobbing, fiziksel korkutucu mobbingin amatör futbolcuların duygusal/fiziksel tükenmesi, duyarsızlaşması, başarılarında düşüş hissi ve toplam tükenmişlik üzerinde etkisi belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, mobbingi ölçmek için NAQ-F ölçeği (Negative Acts Questionnaire—Football), tükenmişliği ölçmek için ABQ ölçeği (Athlete Burnout Questionnaire) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler Amatör Futbol Liginde yer alan oyunculardan (N=102) elde edilmiştir. Verilerin analizinde, betimleyici analiz, güvenirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucu amatör futbol takımlarındaki mobbing davranışlarının amatör futbolcuların tükenmişliğini anlamlı ve pozitif olarak etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effect of mobbing behaviour on the occupational burnout of amateur football players. The research mainly looked into the exposure level of mobbing behaviors and levels of burnout of football players and the effects of different dimensions of mobbing, namely as person-related mobbing, work-related mobbing and physically intimidating mobbing, on the emergence of emotional/physical exhaustion and devaluation as well as reduced sense of accomplishment among amateur football players. To measure mobbing behaviour and occupational burnout, NAQ-F (Negative Acts Questionnaire—Football) and ABQ (Athlete Burnout Questionnaire) scales were used. Data was gathered from a sample of amateur football players (N=102) in the Amateur Football League. Descriptive statistic, reliability and item analysis, correlation analysis and regression analysis were utilized for the evaluation of data. The study showed that mobbing behaviors had a significant and positive effect on amateur football players' burnout.