Development of a database program for assembly line operations
Montaj hatları operasyonları için bir veri tabanı programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 75690
  2. Yazar: AHMET ÖZSINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde bilgiye en kısa ve en güvenli şekilde ulaşım artık bir ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline gelmiştir. Bilgi sistemleri de bu ihtiyaca cevap vermek için sürekli bir gelişim içindedir. Üretim alanında bilgiyi yönetmek diğer alanlara göre biraz daha güçtür. Bu çalışmada montaj hatlarında uygulanmak üzere bir veritabanı programının geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Bu sistemde montajla ilgili tüm operasyonel verilerin saklanması, bunlar üzerinde efektif çalışma ve gerekli hallerde kolay ve çabuk ulaşım hedeflenmiştir. Kullanım kolaylığı açısından program beş ana kısma ayrılmıştır. Bunlar: sorgu, bilgi girişi, grup yaratma, silme veya iptal etme ve döküm kısımlarıdır. Sistem Standard IBM uyumlu bir kişisel bilgisayarda Microsoft Access 7.0 veri tabanı yönetim sistemi programı kullanılarak hazırlanmıştır. Uygulamalarla sistemin güvenirliliği, verilere ulaşım kolaylığı ve sistemin diğer yeterlilikleri gösterilmiş, örnek raporlar, kullanıcı ekranları ve kullanıcı kılavuzu sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today attaining an information in a short and secure way is rather an obligation than it is a necessity. Information systems are continuously developing in order to respond this need. In manufacturing, managing information is much more difficult than it is in other fields. This study focused particularly on the development of a database program for assembly lines. In this system, the main objectives are to be able to store all operational data regarding assembly lines, to increase the efficiency while working with these data and to retrieve them as quickly and easily as possible. In order to minimize the complexity of the program from the user's point of view, the program has been separated into five main sections, these are: searching, data entry, group creation, cancelling or deleting and print-out facility. The program is developed in IBM compatible PC environment by using MS Access 7.0 database management system. The program can also be used in computer network in a secure way. The reliability, convenience of data retrieval and other efficiencies of the system are demonstrated by some applications and also sample reports, user's manual and user's interfaces are provided.