Edirne Lalapaşa ilçesi ve çevresindeki megalitik anıtlar
Megalithic monuments in Edirne Lalapaşa district and its surraundings
- Tez No: 756924
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Lalapaşa, Edirne iline 22 km uzaklıkta bulunan bir yerleşim yeridir. Bu yerleşim tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Bu izlerden biri de megalitik anıtlar olarak karşımıza çıkan dolmenlerdir. Dolmenler basitçe kapaklı taş mezarlar olarak tanımlanır. Bir veya iki odalı, üstü örtülü ve önünde dromos bulunan bir yapıdır. Bu yapının en önemli özelliği odaların girişindeki delikli taştır. Lalapaşa'ya bağlı 28 köyde yapılan yüzey araştırmalarında çok sayıda dolmen bulunmuştur. Bunlar genel olarak yıkılmış olsa da izleri günümüze kadar gelebilmiştir. Sonuç olarak, dolmenler genellikle güneye bakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lalapaşa is a settlement located 22 km from Edirne province. This settlement has hosted many civilizations throughout history and bears the traces of these civilizations. One of these traces is the dolmens, which appear as megalithic monuments. Dolmens are simply described as capped stone tombs. It is a building with one or two rooms, covered and with a dromos in front of it. The most important feature of this building is the perforated stone at the entrance to the rooms. During the surveys of 28 villages of Lalapaşa, many dolmens were found. Although these were destroyed in general, their traces have still survived to the present day. As a result, the dolmens generally face south.