Edirne ili Lalapaşa ilçesi süt sığırcılığı eğitiminin tarımsal yayım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of agricultural public education of milk poultry in Lalapasa district Edirne
  1. Tez No: 461790
  2. Yazar: TOLGA ŞEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Edirne İli Lalapaşa İlçesi'nde, Lalapaşa Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen Süt Sığırcılığı Eğitimi ve bu eğitimi alan kişilerin durumlarını kapsamaktadır. Araştırmada veriler gözlem, mülakat ve anket yöntemi ile elde edilmiştir. Veriler 2015-2016 üretim dönemine ait bulunmaktadır. 21.yüzyıl modern süt sığırcılığında yeterli bilgiye sahip yetiştirici, yüksek vasıflı damızlık materyal, yeterli ve kaliteli yem, uygun hayvan barınakları, koruyucu hekimlik ve etkin tedavi, örgütlenme, pazarlama ve kayıt sistemleri temel unsurlar olarak görülmektedir. Bu temel unsurları kazandırmak için yetiştiricilere süt sığırcılığı eğitimi verilmiştir. Sonra eğitimin sonuçlarını değerlendirmek için anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları işletme sahipleri hakkında edinilen bilgiler, işletmelerin yapıları, mevcut hayvan varlığı ve dağılımları, hayvan barınaklarının durumları ve mevcut donanımları, toplam arazi miktarı, işletmelerin kazanç ve maliyetleri yetiştiricilik uygulamaları, hayvan besleme uygulamaları, doğum, suni tohumlama, aşılama tedavi ve koruyucu önlemler, sağım ve süt sağlığı konularını incelemektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda ilçe hayvancılığının bir değişim süreci yaşadığı, gelişme ve yeniliklere adapte olma konusunda bir ilerleme yolunda olduğu görülmüştür. İşletmeler büyüme hedefindedir. İşletmelerin ölçeği büyüdükçe teknolojinin arttığı görülmektedir. İşletmeler örgütlenme yapısı içindedir. İşletmelerin tümü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortağıdır. Süt satışının kooperatif üzerinden yapılması rekabet şansını doğurur. İşletmelerin büyük çoğunluğunun dışarıdan aldığı yemi ortağı oldukları çeşitli kooperatiflerden aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research covers Dairy Cattle Training provided bythe Lalapaşa Public Education Directorate in the Edirne City Lalapaşa District and the situation of those who received this education.Observations given in the survey were obtained by interview and questionnaire method. The data belong to the production period of 2015-2016. In the 21st century modern dairy cattle breeding, adequate breeder, high quality breeding material, adequate and quality feed, suitable animal shelters, preventive medicine and effective treatment, organization, marketing and recording systems are seen as basic elements. In order to acquire these basic elements, dairy cattle training was given to growers. Then a survey was conducted to evaluate the results of the training. The survey results include objects as; informations about proprietors, business structures, present stock and their range, conditions of barns and their equipments, accumulative areas, incomes and costs of business, implementation of breeding, birth, articial insemination, vaccination,treatment and protective measures, milking and milk hygiene. In the light of findings, it is seen that the district animal husbandry isin a process of change, and that there is a progress in adapting to development and innovations. Business are the growth target. As the scale of business grows, the tecnology seems to increase. Organizations are in the organization structure. All of the enterprieses are partners of the Agricultural Development Cooperative. Making milk sales through the cooperative leads to competition. It has been seen that the vast majority of businesses receive from the various cooperatives that they are .partners with.