Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının beden algısı ve dikotomik düşünce ile ilşkisi
The relationship of social media use with body perception and dicotomic thought in university students
- Tez No: 756923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnternetin gelişmesiyle birlikte günümüzde sosyal medya kullanımı giderek artmıştır. Farklı sosyal medya platformları bireylerin özellikle de gençlerin tutumları ve duygularına doğrudan etki ederek farklı durumların görülmesine neden olmaktadır. Yapılan çalışmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanma durumları, dikotomik düşünce yapıları ve beden algıları arasındaki ilişkinin derecelerini, ilişkilerin yönünü belirleyebilmek ve sosyal medya kullanma durumları, dikotomik düşünce yapıları ve beden algıları ile çeşitli değişkenler arasında anlamlı farklılığın olup olmadığını belirleyebilmek amacıyla incelenmiştir. Bu çalışmanın katılımcılarını %75'i kadın ve %25'i erkek olmak üzere toplam 303 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; sosyodemografik bilgi formu, beden algısı ölçeği ve dikotomik düşünce ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca analizlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve T testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların cinsiyet, boy, eğitim durumu, anne-baba eğitim durumu, olmak istenilen kilo değişkenleri ve beden algıları arasında istatistiksel olarak pozitif farklılaşmalar görülmüştür. Buna ek olarak olmak istenilen kilo ve yaş değişkeni ile dikotomik düşünce algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmalar, yaş değişkeni ile sosyal medya kullanımı arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmalar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları beden algısı ile dikotomik düşünce arasında negatif bir ilişki de ortaya koymaktadır. Tüm bu sonuçlar, literatür verileri ışığında tartışılmıştır. Ayrıca güncel araştırmadan yola çıkılarak literatüre katkısı ve gelecek çalışmalar için bir yol haritası oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the spread of technology and the internet, the use of social media networks has begun to increase. It is known that widely used social media networks such as Instagram, Facebook, and Twitter have significant effects on the attitudes and emotions of young people. In this study, university students' social media usage status was examined to determine the degree of relationship between dichotomous thinking structures and body perceptions, the direction of the relationships, and whether there is a significant difference between social media use situations, dichotomous thinking structures, body perceptions, and various variables. The participants of this study consisted of a total of 303 university students, 75% female and 25% male. A sociodemographic information form, a body perception scale, and a dichotomic thinking scale were used to collect data for the study. In addition, one-way analysis of variance (ANOVA) and T tests were used in the analysis. According to the results of the research, statistically significant differences were found between the participants' gender, height, education level, parental education level, desired weight variables, and body perceptions. In addition, statistically significant differences were found between the desired weight and age variable and perceptions of dichotomous thoughts, and statistically significant differences were found between the age variable and social media use. Research results also reveal a negative relationship between body image and dichotomous thinking. All these results are discussed in the light of literature data. In addition, it has been tried to create a road map for its contribution to the literature and future studies based on the current research.