A temporal analysis over the wealth of individuals in the Ottoman Empire, 1710-1919 (With specific references to inheritance record from sharia courts)
Osmanlı İmparatorluğu'nda bireylerin zenginliği üzerine zamansal bir analiz, 1710-1919 (Şeri mahkemerinden miras kayıtlarına belirli referanslarla)
  1. Tez No: 756939
  2. Yazar: HANDE NUR KIRMIZIKUŞAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin temel amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nda bireylerin servetlerinin ve dağılımının miras kayıtları aracılığıyla incelenmesidir. Miras kayıtları, 15. yüzyılın ortalarından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun en eski geleneklerinden birini oluşturur. Osmanlı mahkemelerinde yaygın bir uygulama olarak şahısların miras kayıtları tutulmaktadır. Miras kaydı, ölen kişilerin ekonomik varlıkları hakkında bilgi sağlar. Bu varlıkların toplam düzeyi, bireylerin zenginliğini oluşturur. Ayrıca bu birincil kaynaklar, kişilerin sosyoekonomik durumu, ekonomik varlık türleri, borçlanma-borç ilişkisi, mahkeme masrafları ve mirasçılar gibi bilgileri içerir. Miras kayıtlarının bu özellikleri son yıllarda iktisat tarihçilerinin dikkatini çekmeye başlamıştır. Bu tez, bu anlamda, kapsamlı bir analiz yapmak için bu birincil kaynaklara odaklanmakta ve ayrıca* ikili bir amacı vardır. Birincisi, Anadolu'da bulunan ticari, tarım ve kırsal kasabalar dahil olmak üzere farklı bölgelerden miras kayıtları ve ortalama refah düzeylerinin bir veri setini sunmaktır. Bu amaç, veri setini oluşturan tezin temel sorularından birine, yani zaman içinde ortalama servet seviyelerindeki değişimlere karşılık gelmektedir. Ortalama servet seviyeleri, 1710'dan 1900'e kadar uzanan bir düşüşe ve yirminci yüzyılın başlarında radikal bir artışa sahiptir. Bu eğilim, bazı açılardan son tarih yazımıyla uyumludur. Bu amaç, unvanlı ve unvansız bireyler, erkekler ve kadınlar ile Müslüman ve gayrimüslimler dahil olmak üzere toplumun farklı kesimlerinden bireylerin ortalama servet seviyeleri ile ilerlemektedir. Bu tahminler, en zengin yüzde bir, yüzde 10 ve en zengin yüzde 25'ten başlayarak dört çeyreğe dayalı karşılaştırmalı analizleri içerir. Birinci amaç aynı dönem için servet dağılımının tahminini de içermektedir. Bu amaca ulaşmak için bu tez, uzun vadeli perspektifte Gini katsayılarını ve Lorenz eğrilerini kullanır. İkinci amaç, unvanlar, cinsiyet, din, ademi merkeziyetçilik, vergi gelirleri, tüketici fiyatları, savaşlar ve hava durumu gibi farklı değişkenlerin değişen servet dağılımı seviyeleri üzerindeki etkilerini test etmektir. Bu amaç, servet dağılımı ile sosyoekonomik değişkenler ve ekonomik olmayan parametreler arasındaki ilişki hakkında daha derin bir anlayışa izin veren ekonometrik modeller aracılığıyla nicel ve sistematik analizleri içerir. Bu amaçlara ulaşmak için, 4.400'den fazla miras kaydı kullanılmıştır. Vergi gelirleri, yerelleşme, tüketici fiyatları, savaşlar ve hava durumu gibi diğer değişkenler güvenilir ikincil kaynaklardan elde edilir. Miras kayıtlarının oluşturulmasındaki veri sınırlamaları, 1710'dan başlayarak zaman serilerinde 10 yıllık aralıklarla çalışmayı gerektirir. Bulgular, Osmanlı İmparatorluğu'nda servet dağılımının yaklaşık olarak ters U şeklinde bir örüntüye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, servet dağılımı, unvansız bireyler, kadınlar ve gayrimüslimler için, unvanlı gruplara, erkeklere ve Müslümanlara göre çok daha iyidir. Bununla birlikte, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında ve yirminci yüzyılın başlarında, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki karşılaştırma gruplarının ortalama zenginlik seviyelerinde bir yakınsama. Son olarak, Osmanlı'da avantajlı grupları oluşturan unvanlı bireylerin, erkeklerin ve Müslümanların servetlerinin ve savaşların servet dağılımı üzerinde anlamlı bir etkisi varken, unvansız bireyleri, kadınları ve gayri-Müslimleri içeren daha az avantajlı grupların ortalama servet düzeyleri ile devlet finansmanının, devalüasyonların, fiyatlar düzeyinin ve son olarak kuraklığın etkileri üzerine anlamlı bir sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the wealth of individuals and its distribution through inheritance records in the Ottoman Empire. Inheritance records generate one of the oldest traditions of the Ottoman Empire from the middle of the fifteenth century. As a common practice, Ottoman courts contain inheritance records of individuals. An inheritance record provides information on the economic assets of deceased individuals. The aggregate level of these assets generates the wealth of individuals. Furthermore, these primary sources include information such as the socioeconomic status of individuals, types of economic assets, borrowing-lending relationship, costs of courts, and heirs. These characteristics of inheritance records have begun to attract the attention of economic historians in recent years. This thesis, in this sense, focuses on these primary sources to establish a comprehensive analysis, and it has a dual aim. The first is to present a dataset of inheritance records and average wealth levels from different regions, including commercial, agricultural and rural towns located in Anatolia. This aim continues corresponding to one of the primary questions of the thesis that established the dataset, that is, changes in average wealth levels over time. Average wealth levels have a declining pattern, spanning from 1710 to 1900, and a radical increase during the early twentieth century. This trend is compatible with recent historiography in some regards. This aim proceeds with average wealth levels of individuals from different segments of society, including titled and untitled individuals, males and females as well as Muslims and non-Muslims. These estimates include comparative analysis based on the wealthiest one percent, 10 percent as well as four quartiles starting from the wealthiest 25 percent. The first aim also includes the estimation of wealth distribution for the same period. To achieve this goal, this thesis employs Gini coefficients and Lorenz curves in the long-term perspective. The second aim is to test the effects of different variables, including titles, gender, religion, decentralization, tax revenues, consumer prices, wars, and weather, on changing levels of wealth distribution. This aim includes quantitative and systematic analysis through econometric models that allow for a deeper understanding of the relationship between wealth distribution and socioeconomic variables as well as non-economic parameters. To achieve these aims, this thesis uses more than 4.400 inheritance records. Other variables, including tax revenues, decentralization, consumer prices, wars, and weather, are derived from reliable secondary sources. The data limitations in establishing inheritance records entail employing 10-year intervals in time series, starting from 1710. The findings indicate that the distribution of wealth had an approximately inverted U-shaped pattern in the Ottoman Empire. Furthermore, wealth distribution is much better for untitled individuals, females, and non-Muslims than those of titled groups, males and Muslims. During the late nineteenth century and the early twentieth century, however, a convergence in average wealth levels of comparison groups in the Ottoman Empire. Finally, while advantageous groups, including titled individuals, males, Muslims, and wars have a significant effect on wealth distribution, no significant results are obtained for disadvantageous groups, including commoners, females, and non-Muslims, state finance, devaluations, and drought.