Örgütsel güç mesafesi ve örgütsel politika algısı: Medya sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
Organizational power distance and perception of organizational policy: A research on media sector employees
  1. Tez No: 756940
  2. Yazar: AHMET HAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Örgütsel güç mesafesi ve örgütsel politika algısı, düzeyi sektörler ve kurumlar itibariyle değişmekle birlikte, rekabetin ve beklentilerin gün geçtikçe arttığı, çalışma ortamlarının daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç duyulduğu günümüz iş dünyasında, tüm örgütler ve özellikle medya sektörü açısından son derece önemli kavramlardır. Araştırmalar, örgütsel güç mesafesi ile örgütsel politika algısı arasında anlamlı ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, medya sektöründe örgütsel güç mesafesi ve örgütsel politika algısı arasındaki ilişkiyi tespit etme, her bir değişkenin demografik ve mesleki özellikler itibariyle anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirleme amacı taşımaktadır. Araştırma, İstanbul ilinde medya sektöründe çalışan 324 kişiyi kapsamaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi, verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programından faydalanarak işlenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, örgütsel güç mesafesi ile örgütsel politika algısı arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırmada, katılımcıların örgütsel güç mesafesi ve örgütsel politika algısı düzeylerinin bazı demografik ve mesleki değişkenler itibariyle anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmanın, ilgili değişkenlerin doğasını anlama ve aralarında nasıl bir ilişki olduğunu görebilmeye yönelik ortaya koyduğu ayrıntılı değerlendirme ile medya sektörü kurumlarına, uygulamacılara ve literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although organizational power distance and perception of organizational policy vary in terms of sectors and institutions, they are extremely important concepts for all organizations and especially for the media sector in today's business world, where competition and expectations increase day by day and there is a need for a better understanding of working environments. Researches reveal that there is a significant relationship between organizational power distance and perception of organizational policy. The study aims to determine the relationship between organizational power distance and perception of organizational policy in the media sector and to determine whether each variable differs significantly in terms of demographic and professional characteristics. The research included 324 people working in the Istanbul province media sector. The convenience sampling method was used to determine the participants and the survey method was used to collect the data. The data obtained were processed and analyzed using the SPSS program. The results of the research show that there is a significant relationship between organizational power distance and perception of organizational policy. In addition, in the research, it was determined that the organizational power distance and perception of organizational policy levels of the participants differed significantly in terms of some demographic and professional variables. It is thought that the study will contribute to media sector institutions, practitioners and the literature with its detailed evaluation in order to understand the nature of the relevant variables and to see what kind of relationships there are between them.