Çocuklarda anti-tüberküloz ilaç yan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anti-tuberculosis DRUG side effects in children
- Tez No: 756946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Tüberküloz, ülkemizde ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tüberküloz tedavisi değişen şiddette istenmeyen yan etkilere neden olmaktadır. Yetişkinlerde anti-tüberküloz ilaç yan etkileri ile ilgili birçok çalışma olmasına rağmen, çocuklarda ilaç yan etkileri ile ilişkili veriler kısıtlıdır. Bu çalışmada çocuklarda anti-tüberküloz ilaç yan etkilerinin ve sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları bölümünde takip edilen, 1 ay-18 yaş arası, tüberküloz hastalığı tanısıyla anti-tüberküloz ilaç kullanan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri ve ilaç yan etkileri retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya toplam 172 hasta (%52,3 erkek) dahil edildi. Hastaların yaşı medyan 100 aydı (8,3 yaş). 172 hastanın 140'ında (%81,4) yan etki (%90,7'si minör, %9,3'ü minör ve majör) gelişti. 93 hastada 1 yan etki görülürken, 47 hastada 2 veya daha fazla yan etki görüldü. En sık görülen minör yan etki hiperürisemiydi (%88,6). En sık görülen majör yan etki hepatotoksisiteydi (%7,2). İkinci sırada oküler toksisite (%2,6) ve ardından hipersensitivite reaksiyonları (%0,7) görüldü. Hastalarda yaş, cinsiyet ve ek hastalık varlığına göre yan etki gelişimi açısından istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Tüberkülozlu çocuk hastalarda anti-tüberküloz ilaçların neden olduğu yan etkiler sıktır. Bu yan etkiler, tedavi başarısı artırmak ve hasta prognozunu iyileştirmek için yakından takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Tuberculosis represents a major public health problem in our country and worldwide. The treatment of tuberculosis has been associated with undesirable side effects at varying degrees of severity. Many studies of tuberculosis have been reported in adults, but data regarding anti-tuberculosis drugs related side effects are limited in children. The aim of this study was to eveluate the incidence and characteristics of side effects related to anti- tuberculosis drugs in pediatric patients. Materials and Methods:This retrospective study was conducted between January 2008 and December 2021 at the Pediatric Infectious Diseases Department of Dr Sami Ulus Obstetrics and Gynecology, Children's Health and Disease Training and Research Hospital. Inpatients and outpatients aged between 1 month and 18 years who were treated with anti-tuberculosis drugs were included in the study. The patients' demographics, clinical and laboratory data and side effects were recorded from the electronic medical records. Results: A total of 172 patients (52.3% male) with a median age of 100 months were included the study. Of these, 140 patients (81.4%) developed side effects (90.7% minor side effects, 9,3% minor and major side effects). Ninety-three patients experienced one side effect and 47 patients experienced two or more side effects. The most common minor side effect was hyperuricemia (88.6%). The major side effects were hepatotoxicity (7.2%), oculer toxicity (2.6%), and hypersensitivity reaction (0.7%). Age, gender, and underlying diseases were not found to be statistically significant for the development of side effects. Conclusion: Side effects caused by anti- tuberculosis drugs are common among pediatric patients with tuberculosis. These side effects should be followed up by a closer monitoring during anti-TB treatment to increase treatment success and improve patient prognosis.