Kestane kabuğunun insanda besin öğesi olarak kullanılmasının araştırılması
The investigation of the usage of chestnut shells as a nutrient in human
- Tez No: 756973
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: İnsan beslenme döngüsünde besin öğesi olarak kullanılamayan gıda bileşenleri, biyolojik atık kapsamında değerlendirilmektedir. Özellikle biyolojik atıkların bakteri, virüs ve mantarların üremesi için çok uygun ortamlar olması çevre kirliliğine ve ona bağlı enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmada amacımız, goji berry (GB) ile birlikte kullanılan kestane kabuğunun (KK) insanda besin öğesi ve/veya gıda takviyesi olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğinin araştırılmasıdır. Materyal ve metod: Deneylerde üretimi Türkiye olan kestanenin (Anadolu Kestanesi; Castanea sativa Mill) kabukları kullanıldı. KK liflerinin duyusal özellikleri, pH, kül miktarı, rutubet ve kuru madde miktarı, lif miktarı, karbonhidrat, protein ve yağ miktarı, sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir miktarı ile total enerji tayinleri yapıldı. Ayrıca GB meyveleri ile KK özütlerinde total fenolik ve flavonoid içerik tayinleri yapıldı. Kestane kabuklarının ve GB'nin özütleri belirli oranlarda hidroksipropilmetilselülozdan yapılmış kapsül içine hapsedildi. Kapsül stabilite testi yapıldı. Tüm testler (n:3) 3 defa 3 değişik zamanda tekrarlandı. GB'nin ve KK'nun fenolik-flavonoid içeriğinin biyoistatistiksel kıyaslaması Student-t-test kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Food components that can not be used as nutrients in the human nutrition cycle are considered as biological waste. In particular, biological wastes are very suitable environments for the production of bacteria, viruses and fungi causing environmental pollution and its' related infections. In this study, our aim was to investigate whether chestnut shells (CSs) combined with goji berry (GB) can be evaluated as a nutrient and/or a food supplement in humans or not. Materials and methods: The shell of chestnut produced in Turkey (Anadolu Kestanesi; Castanea sativa Mill) were used in the experiments. The sensory properties, pH, the ash quantity, the moisture and dry substance quantity, the fiber quantity, the quantity of carbohydrate, protein, lipid, sodium, potassium, calcium, iron, and total energy were determined in CSs'fiber. The total phenolic and flavonoid contents of GB fruits and CS were determined. The extracts of CSs and GB at definite rates were enclosed in hydroxypropylmethylcellulose capsules. The capsule stability test was performed. All tests (n:3) were repeated 3 times at 3 different times. Biostatistical comparison of phenolic-flavonoid contents of GB and CS was performed using Student-t-test.