Minyatür güllerde su stresi etkilerinin belirlenmesi
Determination of water stress effects on miniature rose
  1. Tez No: 756974
  2. Yazar: GÜLİZAR RUMEYSE ÇATIKKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Nüfus artışı ve küresel iklim değişikliği, tarım alanlarına tesir ettiği kadar peyzaj alanlarına da negatif yönde tesir eder. Bu nedenle, peyzaj alanlarında kullanılan süs bitkilerinin kuraklığa karşı toleransını belirlenmesi son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, minyatür gülün iki farklı çeşidi (Mandarin ve Orange Juwel) üzerinde uygulanan farklı sulama düzeylerinin bitkinin bitki su tüketimi (ET), fizyolojik ve morfolojik özelliklerinde meydana getirdiği değişimlerin incelenmesidir. Denemede %100 (kontrol konusu) ve kontrol konusuna uygulanan %75, %50, %25'lik kısıt seviyeleri olmak üzere toplam 4 sulama seviyesi oluşturulmuştur. Çalışma, kontrollü koşulların oluşturulduğu laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Yetiştiricilik 16/8 saat fotoperiyot, 23±1 ºC sıcaklık ve %40±5 seviyesinde bağıl nem şartları altında gerçekleştirilmiştir. Bitkilerin ışıklandırılması, 450 nm – 660 nm – 730 nm kombinasyonu ile oluşturulan spektruma sahip özel ışıklandırma sistemi altında yapılmıştır. Çalışma sonucunda her iki çeşitte de su stresinin ölçülen özellikler üzerinde olumsuz etki ettiği belirlenmiştir. Bitki su tüketimi değerleri Mandarin ve Orange Juwel çeşitlerinde sırasıyla 256-642 mm ve 294-796 mm arasında ve toplam sulama suyu miktarları ise 198-625 mm ve 237-778 mm arasında değişmiştir. Sonuç olarak, Mandarin bitkisinin Orange Juwel'a göre kuraklığa daha toleranslı olduğundan peyzaj alanlarında bu bitki çeşidinin kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Population growth and global climate change have a negative impact on landscape areas as well as agricultural areas.. For this reason, it is extremely important to determine the drought tolerance of ornamental plants used in landscape areas. The aim of this experiment is to examine the changes in plant water consumption (ET) and physiological and morphological characteristics of the plant by different irrigation levels applied on two different miniature rose varieties. In the experiment, 100% as the control subject and 75%, 50%, 25% subjects as reduction levels applied to the control subject, a total of 4 irrigation levels were created. The study was carried out in a laboratory environment where controlled conditions were created. Cultivation was carried out under 16/8 hour photoperiod, 23±1 ºC temperature and 40±5% relative humidity conditions. The lighting of plants is made under a special lighting system with spectrum created by a combination of 450 nm - 660 nm - 730 nm. As a result of the study, it was determined that water stress had a negative effect on the measured properties in both cultivars. Plant water consumption values varied between 256-642 mm and 294-796 mm in Mandarin and Orange Juwel cultivars, and total irrigation water amounts between 198-625 mm and 237-778 mm, respectively. As a result, since the Mandarin plant is more drought tolerant than Orange Juwel, it is recommended to use this plant variety in landscape areas.