Tamoksifen kullanımında histereskopi ve pipelle sonuçlarının prospektif karşılaştırılması
Prospective comparison of hysteroscopy and pipele results in use of tamoxifen
  1. Tez No: 756975
  2. Yazar: GÖKHAN DEĞER SUCU
  3. Danışmanlar: DR. DİLEK UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tamoksifen (TMX) kullanan meme kanserli kadınlarda pipelle ile dilatasyon küretaj histereskopi (D&C-H/S) histopatolojilerinin karşılaştırılması ve pipelle etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Mart 2021 – Eylül 2022 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran meme kanseri nedeniyle takipli ve tamoksifen tedavisi almakta olan hastalar içerisinden yapılan jinekolojik değerlendirme sonucunda endometrial örnekleme uygulanmasına karar verilen 77 hasta çalışmaya dahil edildi. Prospektif metadolojik geçerlilik çalışması olan bu araştırma da aynı hastadan önce pipelle ile hemen ardından D&C-H/S ile endometrial örnek alındı. Benzer sonuç elde edilenler ile farklı olanlar arasında hasta özellikler karşılaştırıldı. Pipelle için sensivite ve spesifite oranları hesaplandı. Çalışma sırasında dikkat çeken bulgular nedeniyle TMX kullanım süresi ile ultrasonografik parametrelerin korelasyonu incelendi. Bulgular: D&C-H/S'de endometrial polip (n=20), endometrial karsinom (n=1) ve myom (n=1) tespit edilen hastalara pipelle ile tanı konulamadı. Pipellenin atipisiz hiperplazi için sensivitesi %66,67 iken spesifitesi %98,67 hesaplandı. Proliferatif endometrium için daha yüksek duyarlılıkta ( %81,25) olmasına rağmen özgüllüğü daha azdı (%78,68). Atrofik ve sekretuar endometrium için %100 duyarlılıkta olan pipellenin özgüllüğü sırasıyla %100 ve %98,7 olarak hesaplandı. Pipelle ve D&C/H-S yöntemleriyle benzer patoloji sonucu elde edilenler (n=38) ile farklı sonuç alınanlar (n=39) yaş, hormon profili (FSH, LH, E2), menapozal durum, semptom varlığı, tümör belirteçleri (CEA, CA-15-3, CA-125), tamoksifen kullanım süresi, endometrial kalınlık, endometrial patern, myometrial görünüm ve uterus hacmi açısından benzer bulunmuştur. Uterus hacminin ise TMX kullanım süresiyle pozitif korelasyon gösterdiği izlendi (r = 0,350, p=0,002). Sonuç: Pipelle ile örneklemede yetersiz materyal oranı daha yüksektir. Pipelle endometrial polip ve polip zemininde gelişen hiperplazi ve karsinom tanılarında yetersizdir. Atrofik, sekretuar ve proliferatif endometrium tespitinde pipelle duyarlılığı ve özgüllüğü yüksektir ancak endometrial kalınlıktan etkilenmektedir. TMX kullanım süresi ile uterus hacimi pozitif doğrusal korelasyon gösteremektedir. Klinisyene hasta yönetiminde yardımcı olacak, uzun süreler hormonal tedavi almakta olan bu hasta grubu için daha spesifik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the histopathologies of pipelle and dilatation curettage hysteroscopy (D&C-H/S) in women with breast cancer using tamoxifen (TMX) and to determine the efficiency of the pipelle. Methods: Between March 2021 and September 2022, gynecological examinations were performed on patients with breast cancer and taking tamoxifen treatment in İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. As a result of the examination, 77 patients who decided to apply endometrial sampling were included in the study. In this study, which is a prospective methodological validity study, endometrial sampling was performed first with a pipelle and then with D&C-H/S on the same patient. Patient characteristics were compared between those with similar results and those with different results. Sensitivity and specificity ratios were calculated for Pipelle. Due to the remarkable findings during the study, the correlation of TMX usage time and ultrasonographic parameters was examined. Results: Pipelle was inadequate in those diagnosed with endometrial polyp (n=20), endometrial carcinoma (n=1) and myoma (n=1) in D&C-H/S.Pipelle had a sensitivity of 66.67% and a specificity of 98.67% for hyperplasia without atypia. Although it has a higher sensitivity (81.25%) for proliferative endometrium, specificity is less (78.68%).Pipelle's sensitivity and specificity of 100% for atrophic and secretory endometrium were respectively100% and 98%. Those with similar pathology results (n=38) and different results (n=39) with Pipelle and D&C/H-S methods; age, hormone profile (FSH, LH, E2), menopausal status, presence of symptoms, tumor markers (CEA, CA-15- 3, CA-1225), duration of tamoxifen use, endometrial thickness, endometrial pattern, myometrial appearance and uterine volume were similar. Uterine volume and duration of TMX use were positively correlated (r = 0.350, p=0.002). Conclusion: The rate of insufficient material is higher in pipelle sampling. Pipelle is insufficient in the diagnosis of endometrial polyps and hyperplasia and carcinoma developing on the polyp. Pipelle sensitivity and specificity are high in the diagnosis of atrophic, secretory and proliferative endometrium, but it is affected by endometrial thickness. Uterine volume and duration of TMX use were positive linear correlated. In order to contribute the clinician's patient management, more specific studies are needed for this patient group who receive long-time hormonal therapy.