Koroner bypass cerrahisi geçirecek hastalara ameliyat öncesi verilen video eğitiminin alt ekstremiteler de venöz sisteme etkisi
The effect of video training given to patients WHO will undergo coronary bypass surgery before surgery on thevenous system of the lower extremities
  1. Tez No: 757004
  2. Yazar: MEHMET OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, koroner bypass cerrahisi geçirecek hastalara ameliyat öncesi verilen video eğitiminin alt ekstremiteler de venöz sisteme etkisini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırma Gaziantep Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi kalp ve damar servisinde uygulandı. Araştırmanın evreni Gaziantep Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi kalp damar cerrahi kliniğinde opere olan 105 hasta oluşturuldu. Evreni belli gruplarda örneklemi ise seçimine göre 84 olarak hesaplandı ve Deney grubunu 42, kontrol grubunu 42 hasta oluşturdu. Araştırmaya başlamadan önce etik kuraldan, hastaneden ve hastalardan izin alındı. Araştırma 6 ayda tamamlandı. Serviste yatan 84 hastadan veriler Hasta Tanıtıcı Bilgi formu, Laboratuvar Değerlendirme Formu, Venöz Dolaşımı Değerlendirme Formu, Basınçlı Elastikli Çorabı Giyme Değerlendirme Formu ile toplandı. Hastalardan 42'sine deney grubuna video destekli eğitim verildi, 42'sine kontrol grubuna klinik rutinde var olan eğitim iletildi, araştırma verileri toplandıktan sonra da etik olarak aynı videoyu izlemeleri için eğitim videosu teslim edildi. Yapılan inceleme sonucunda hastaların cinsiyet, BKİ, eğitim durumu, sigara içme, medeni durum, meslek durumu, evde kimle yaşadığı, boy ve kilo varlıkları ile gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel acıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05). Hastaların ameliyat öykülerine, ek hastalık varlığında; DM, hiperlidemi, hipertansiyon, kalp pili, antikoagülan/antiagregan kullanımı, ejeksiyon/franksiyon değeri, doğum kontrol hapı kullanımı, menapoz sonrası kemik erimesi hormon kullanım durumuna bakıldığında benzer olduğu belirlendi ve gruplar arasında homojenite sağlandı (p>0,05). Hastaların kan basıncı, nabız, satürasyon, hemoglobin, eritrosit, kan şekeri, trigiliserit, kolestrol, LDL, Wbc, Plt, Inr, Kz, Pz'nında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlendi (p>0,05). Hastaların venöz dolaşımında ısı artışı, kızarıklık, ağrı, yanma, şişlik, genişleme, çapta genişlemeye bakıldığında istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,001).
Özet (Çeviri)
This research was conducted semi-experimentally in order to evaluate the effect of video training given to patients who will undergo coronary bypass surgery before surgery on the venous system in the lower extremities. The research was applied in the cardiovascular service of Gaziantep University Education and Research Hospital. The universe of the research was created of 105 patients who were operated at the cardiovascular surgery clinic of Gaziantep University Education and Research Hospital. According to the sample selection in groups that the universes are certain, the sample was calculated as 84 and 42 patients created the experimental group and 42 patients created the control group. Permission was obtained from the ethics committee, the hospital and the patients before starting the research. The research was completed in 6 months. Data were collected using the Patient Identification Information form, Laboratory Assessment Form, Venous Circulation Assessment Form, Pressure Elastic Sock Wearing Assessment Form from 84 patients who were hospitalized in the service. 42 of the patients (experimental group) were given video-supported training, 42 of them (control group) were given the training that existed in the clinical routine, and after collecting the research data, training video was delivered to them to watch the same video ethically. According to theresults of the examination; the differences between groups ''gender, BMI, educational Decency, smoking, marital status, occupational status, who they live with at home, height and weight'' were not statistically significant (p>0.05). When looking at the surgical histories of patients and the presence of additional disease; 'DM, hyperlipidemia, hypertension, pacemaker, anticoagulant/anticoagulant use, ejection/franksiyon value, use of birth control pills, hormone use for osteoporosis after menopause were similar and homogeneity was achieved between the groups (p>0.05). It was determined that there was no significant difference in blood pressure, pulse, saturation, hemoglobin, erythrocytes, blood sugar, triglycerides, cholesterol, LDL, Wbc, Plt, Inr, Kz, Pz of thepatients (p>0.05). When looking the heat increase, redness, pain, burning, swelling, expansion, and diameter expansion in the venous circulation of the patients; they were not statistically significant (p>0.001).