Tip 2 diabetes mellitus hastalarının işitsel beyinsapı ve işitsel orta latans cevapları
Auditory brainstem and auditory middle latency responses of patients with TYPE 2 diabetes mellitus
- Tez No: 757005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diabetes Mellitus (DM); vücudun oluşan direnç nedeniyle insülini etkin kullanamaması ya da insülin üretememesi sonucu, yüksek kan şekeri seviyesi gösteren kronik metabolik bir hastalıktır. Zamanla, yüksek kan şekeri düzeyleri stria vaskülaris ve sinirlerdeki damarlara zarar vererek, besin ve oksijen yetersizliğiyle kokleovestibüler disfonksiyona (CVD) neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; kontrollü Tip2 DM'li bireyler (HbA1c%7) İşitsel Beyinsapı Cevapları (ABR-Auditory Brainstem Response) ve İşitsel Orta Latans Cevapları (AMLR-Auditory Middle Latency Response) sonuçlarını değerlendirmektir. Çalışmada; Kontrollü diyabet grubunda olan otuz hasta, kontrolsüz diyabet grubunda olan otuz hasta ve sağlıklı otuz birey olmak üzere toplam 90 katılımcı değerlendirildi. Tüm bireylere kulak burun boğaz muayeneleri sonrası odyometrik inceleme, akustik immitansmetrik inceleme, işitsel beyin sapı cevabı ve işitsel orta latans testi uygulandı. Çalışma sonucunda; ABR testinde, bilateral V.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM); It is a chronic metabolic disease that shows high blood sugar level as a result of the body's inability to produce insulin or to use insulin effectively due to resistance. Over time, high blood sugar levels can damage the vessels in the stria vascularis and nerves, causing cochleovestibular dysfunction (CVD) with a lack of nutrients and oxygen. The aim of this study; To evaluate the Auditory Brainstem Responses (ABR) and Auditory Middle Latency Responses (AMLR) results of individuals with controlled Type2 DM (HbA1c7%). In the study; Thirty patients in the controlled diabetes group, thirty patients in the uncontrolled diabetes group, and thirty healty individuals, totaling 90 participants were evaluated. Audiometric examination, acoustic immitansmetric examination, auditory brainstem response and auditory middle latency test were applied to all individuals after ear, nose and throat examinations. In the results of working; In the ABR test, a significant prolongation of bilateral V.