Anadolu sahası masalları ile Grimm Masallarının büyü motifi açısından karşılaştırılması
Comparison of Anatolian field tales and Grimm Tales in terms of magic motif
  1. Tez No: 757007
  2. Yazar: TAYYİB GÜMÜŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN HURİ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türk kültürünün ve Türk edebiyatının önemli ürünlerinden biri olan masal gerek eğitici yönü gerek hoş vakit geçirme aracı olmasıyla birlikte, içerisinde barındırdığı kültürel unsurlar ve hayal dünyası masalı birçok çalışma konusuna elverişli hale getirmiştir. Toplumların belleğinden beslenen masal türü, toplumun zihninden geçen hemen her şeyden etkilenerek varyantlaşmıştır. Bu bağlamda içinde inanç unsurlarını da barındıran masal, bünyesinde halk inanışlarına ve akabinde büyüye de yer vermiştir. Masaldaki büyü ve büyüyle ilgili uygulamalar, masal dünyasına zenginlik katarak masalın birçok işlevine katkı sağlamıştır. Bu çalışmada Anadolu sahasında derlenen masallardaki büyüsel unsurlarının Grimm Masallarındaki büyüsel unsurlarla benzerlik ve farklılıkları ele alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda insan zihninde var olan tabuların da masallara eklendiği, iki sahadaki unsurlar arasında benzerliklerin olduğu ve farklılıklarda ise bağlamın önemli bir unsur olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fairy tale, which is one of the important products of Turkish culture and Turkish literature, is both an educational aspect and a means of having a good time. The fairy tale, fed by the memory of societies, has become variant by being influenced by almost everything that goes through the minds of the society. In this context, the tale, which also contains elements of belief, included folk beliefs and then magic. Magic and magical practices in the fairy tale have contributed to many functions of the fairy tale by adding richness to the world of fairy tales. In this study, the similarities and differences of the magical elements in the fairy tales compiled in the Anatolian field with the magical elements in Grimm's Tales were evaluated. As a result of this evaluation, it has been determined that the taboos that exist in the human mind are also added to the tales, there are similarities between the elements in the two fields and the context is an important element in the differences.