TruNatomy, WaveOne Gold, HyFlex EDM Nİ-Tİ eğe sistemlerinin şekillendirme yeteneklerinin mikro bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Micro-computed tomographic evaluation of the shaping ability of TruNatomy, WaveOne Gold, HyFlex EDM Nİ-Tİ file systems
- Tez No: 757008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA YEŞİLDAL YETER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı farklı eğe sistemlerinin kök kanal şekillendirme yeteneklerinin çekilmiş insan dişleri üzerinde Mikro-BT ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada kanal kurvatürü 25°-35° olan 45 adet çekilmiş insan mandibular molar dişleri kullanılmıştır. Dişler 3 gruba ayrılmış ve apikal açıklıkları #10 K el eğesi ile kontrol edildikten sonra Mikro-BT ile görüntülenmiştir. Daha sonra 1. grup TRN, 2. grup WOG, 3. grup ise HEDM eğesi ile şekillendirilmiştir. Şekillendirme sonrasında Mikro-BT ile görüntülenen dişlere ait ölçümler apeksten itibaren 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. mm'den yapılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 18.0 paket programı kullanılarak Kruskal-Wallis testi ve Bonferroni Dun's çoklu karşılaştırma testi ile ortaya konulmuştur. Bulgular: Bu çalışmanın sonucuna göre mezio-distal yönde 1. mm'de HEDM eğesi WOG eğesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha az apikal transportasyon yapmıştır (P0.05). Bukko-lingual yönde apikal trasportasyon açısından gruplar arasında 1, 2, 3, 5, 6 ve 7. mm'lerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamışken (P>0.05), 4. mm'de HEDM ve TRN eğeleri WOG eğesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha az apikal transportasyon yapmıştır. (P0.05), 1. mm'de HEDM eğesi WOG eğesine göre daha iyi derecede merkezde kalabilmiştir(P0.05), 4.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the root canal shaping abilities of different file systems on extracted human teeth with Micro-CT. Materials and Methods: In this study, 45 extracted human mandibular molar teeth with 25°-35° canal curvatures were used. The teeth were divided into 3 groups and their apical patency were checked with a #10 K hand file and scanned with Micro-CT. Then, the 1. group were shaped with TRN, the 2. group with WOG, and the 3. group with the HEDM file. After shaping, the teeth were scanned with the Micro-CT and were measured at 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 mm from the apex. Statistical analysis was performed with the Kruskal-Wallis test and Bonferroni Dun's multiple comparison test using the SPSS 18.0 package program. Results: According to the results of this study, the HEDM file performed statistically less apical transportation than the WOG file at 1 mm in the mesio-distal direction(P0.05). While there was no statistical difference between the groups in terms of apical transportation in the bucco-lingual direction at 1, 2, 3, 5, 6 and 7 mm(P>0.05), HEDM and TRN files had statistically less apical transportation than the WOG files at 4 mm (P0.05). HEDM file showed a more centering ability than the WOG file at 1 mm (P0.05), while at the 4. mm, the HEDM file showed a statistically more centering ability than the WOG file.