Öğrenme güçlüğü olan çocuklarda eğitsel oyunların denge ve koordinasyona olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of educational games on balance and coordination in children with learning disabilities
  1. Tez No: 757011
  2. Yazar: BURCU VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN GÜMÜŞDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ AKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; zeka düzeylerinde herhangi bir problem olmamasına rağmen akademik ve sosyal alanlarda yaşıtlarına göre geride kalan ve temel akademik becerileri öğrenmede problemleri yaşayan, öğrenme güçlüğü tanısı almış çocuklara eğitsel oyunlar oynatarak bu çocukların denge ve koordinasyon becerilerine katkıda bulunmaktır. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar akranlarına oranla denge ve koordinasyon gibi motor becerilerde daha geridedirler. Bu durum aynı zamanda çocukların sosyal iletişim becerilerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bu olumsuz durumlar göz önüne alındığında eğitsel oyunların bu çocuklar için hem fiziksel hem de psikolojik olarak fayda sağlayabileceği ön görülmektedir. Bu çalışmaya Kırşehir ilinde ikamet eden, öğrenme güçlüğü tanısı almış ve kaynaştırma eğitime devam eden 4 kız, 2 erkek olmak üzere toplamda 6 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilere 12'si denge, 12'si koordinasyon becerisine yönelik olarak çeşitli kaynaklardan derlenen toplamda 24 adet eğitsel oyun uygulanmıştır. Bu araştırmada tek grup ön test-son test deneysel model kullanılmıştır. Eğitsel oyun uygulamalarında her bir seans 40 dakika olarak planlanmış ve demostrasyon tekniği kullanılarak deneklerin eğitsel oyunları doğru ve amacına uygun olarak oynaması sağlanmıştır. Denge ve koordinasyon becerileri ile ilgili verileri toplamak için ise Lincoln Oseretsky Motor Gelişim Testi ve Motor Koordinasyon Alan Testi kullanılmıştır. Çalışmada veriler ön test ve son test uygulaması ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, SPSS 22.00 paket programı ile çözümlenmiş ve ''Wilcoxon İşaretli Sıralar'' testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise uygulanan eğitsel oyunlar öğrenme güçlüğü tanılı deneklerimizin denge ve genel vücut koordinasyon becerilerine olumlu yönde katkı sağlarken, el-göz koordinasyonuna bir katkısının olmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan bu tez çalışması deneklerin az olması ve tek bir ilde yapılması nedeniyle lokal bir sonuç vermektedir. Bu çalışma alanda öncü olarak kullanılarak daha çok denekli ve eğitsel oyunlar çeşitlendirilerek de çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To contribute to the balance and coordination skills of these children by playing educational games for children diagnosed with learning disabilities, who are behind their peers in academic and social areas, have problems in learning basic academic skills, although there is no problem in their intelligence levels. Children with learning difficulties are behind in motor skills such as balance and coordination compared to their peers. This situation also negatively affects children's social communication skills.Considering all these negative situations, it is predicted that educational games can be beneficial for these children both physically and psychologically. A total of 6 students, 4 girls and 2 boys, residing in Kırşehir province, diagnosed with learning disability and continuing inclusive education, participated in this study. A total of 24 educational games compiled from various sources were applied to these students, 12 of which were for balance and 12 for coordination skills. In this study, a single group pretest-posttest experimental model was used. In the educational game applications, each sense was planned as 40 minutes and by using the demonstration technique, it was ensured that the subjects played the educational games correctly and in accordance with its purpose. Lincoln Oseretsky Motor Development Test and Motor Coordination Field Test were used to collect data on balance and coordination skills. In the study, data were collected with pre-test and post-test application. The data obtained as a result of the research were analyzed with the SPSS 22.00 package program and analyzed with the“Wilcoxon Signed Ranks”test. As a result of the research, it was revealed that the educational games applied positively contributed to the balance and general body coordination skills of our subjects with learning disabilities, but did not contribute to the hand-eye coordination. This thesis study gives a local result due to the small number of subjects and being conducted in a single province. By using this study as a pioneer in the field, more studies can be carried out by diversifying the educational games with more subjects.