Araştırılmamış dispepside gastroözofageal reflü hastalığı değerlendirilmesi
Evaluation of gastroesophageal reflux disease in uninvestigated dyspepsia
- Tez No: 757021
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve amaç: Dispepsi ve Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) üst gastrointestinal sistemin (GİS) sık görülen hastalıkları olup bir biriyle örtüşebilmektedir. Bu çalışmanın amacı dispepside GÖRH'nın semptom sorgulama, üst gis endoskopi, impedans-pH metre ve özofageal manometriyle değerlendirerek bu hastalıkların birlikte görülme sıklığını araştırmaktır. Materyal-metod: Çalışmaya 24 dispepsisi olan hasta alındı. Hastalarda reflü semptom sorgulaması yapıldı. Tüm hastalara üst gis endoskopi, 24 saatlik impedans-pH metre ve özofageal manometri uygulandı. Bulgular: 24 hastanın ortalama yaşı 43.8±16.8 yıl idi. Hastaların ortalama vücut kitle indeksi 26.5±6 kg/m2 idi. 24 hastadan 3 'ünde (%12.5) DM vardı. Gastroskopide 1 hastada peptik ülser, bir kişide hiatal herni tespit edildi. 24 hastanın 22'sinde (%91.7) reflü semptomu vardı. Hastalarda semptom dağılımına bakıldığı zaman pirozis %54.7, regurjitasyon %41.67 olarak bulundu. Hastaların 5 inde (%21.7) manometri bulguları normal, 18'inde (78.3) patolojikti (%4.5 distal özofagus spazmı, %68.2 minor motilite bozukluğu, %4.5 ÖGB çıkış yolu obstruksiyonu). İmpedans pH-metre ile 9 (%39.1) hastada patolojik asit reflü, 10 (%43.5) hastada zayıf asid reflü, 3 (%13) hastada alkalen reflü saptandı. Reflü semptom ilişkisi-SAP pozitifliği %26.7 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Dyspepsia and gastroesophageal reflux disease (GERD) are common diseases of the upper gastrointestinal system (GIS) and can overlap with each other. The aim of this study is to investigate the co-occurrence of these diseases by evaluating GERD in dyspepsia with symptom questioning, upper GİS endoscopy, impedance-pH metry and esophageal manometry. Material-Method: 24 patients with dyspepsia were included in the study. Patients were questioned about reflux symptoms. Upper gastrointestinal endoscopy, 24-hour impedance-pH metry and esophageal manometry were applied to all patients. Results: The mean age of 24 patients was 43.8±16.8 years. The mean body mass index of the patients was 26.5±6 kg/m2. Three (12.5%) of 24 patients had DM. In gastroscopy, peptic ulcer was detected in one patient and hiatal hernia in one patient. Twenty-two (91.7%) of 24 patients had reflux symptoms. When the distribution of symptoms in the patients was examined, it was found that pyrosis was 54.7% and regurgitation was 41.67%. Manometry findings were normal in 5 (21.7%) patients, and pathological in 18 (78.3) patients (4.5% distal esophageal spasm, 68.2% minor motility disorder, 4.5% EGJ outflow obstruction). Pathological acid reflux was detected in 9 (39.1%) patients, weak acid reflux in 10 (43.5%) patients, and alkaline reflux in 3 (13%) patients by impedance pH-metry. Reflux symptom relationship-SAP positivity 26.7% was found.