Döküm işletmelerinde homojenite eksikliği kaynaklı yeniden üretim ve enerji verimli üretim planlama
Energy-efficient production planning and remanufacturing with lack of homogeneity in casting business
  1. Tez No: 757037
  2. Yazar: MUAMMER DOLMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI SEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, döküm sektöründeki elektrik ark ocaklarındaki üretim süreci incelenmektedir. Döküm aşamasında üretimden kaynaklı ve dışarıdan satın alınan hurdalar yeniden kullanılmaktadır. Üretimde yeniden kullanılan hurdalar, ergitilen metal karışımında homojenite eksikliğine neden olmaktadır. Üretimde homojenite eksikliğini belirten ve enerji verimli üretim parti büyüklüğünü belirleyen matematiksel bir model geliştirdik. Geliştirdiğimiz model, toplam üretim maliyetlerini ve hurda malzemelerin neden olduğu enerji kaybını azaltmayı amaçlamaktadır. Dökümde kullanılan hammadde ve döküm sürecinin doğasında olan homojenite eksikliğini matematiksel olarak ifade etmek için bulanık mantık yöntemi kullanılmıştır. Sayısal analizler, gerçek yaşam ortamını yansıtan bir vaka çalışması üzerinde gerçekleştirilmiştir. Temel vaka analizinde, aynı kapasite kullanım oranında farklı bulanık üyelik fonksiyonlarının etkileri incelenip gerçek hayata en uygun olanı seçilmiştir. Senaryo analizlerinde, farklı hurda kullanım miktarlarının ve kapasite kullanım oranlarının toplam maliyet üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the production process of electric arc furnaces in the foundry industry. At the casting stage, scraps originating from production and purchased from outside are reused in production. Reused scraps cause a lack of homogeneity in the melted metal mixture. We introduce a mathematical model that indicates the lack of homogeneity in production and determines the energy-efficient production lot size. The model aims to reduce the production costs and energy loss caused by scrap materials. We use the fuzzy logic method to express the lack of homogeneity inherent in the raw material and casting process. We perform the numerical analyzes on a case study reflecting the real-life settings. In the base case analysis, we examine the effects of different fuzzy membership functions for a fixed capacity utilization rate, and select the practical membership function for the case. Further, we examine the impact of scrap usage amounts and capacity utilization rates on the total cost in the scenario analysis.