Kentleşmenin coğrafi analizi: Patnos (Ağrı) örneği
Geographical analysis of urbanization: Example of Patnos (Ağrı)
- Tez No: 757049
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Patnos; Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Murat- Van Bölümü'nde yer alan, idari olarak Ağrı İli'ne bağlı bir ilçedir. Etrafı yüksek dağlarla çevrili bir ova üzerinde bulunan Patnos, tarih boyunca başta Asur ve Urartu olmak üzere birçok medeniyetin hâkimiyetine girmiştir. 1936 yılında ilçe olan Patnos'un yüzölçümü 1421 km² kadardır. Önemli yolların kesiştiği bir kavşakta yer alan Patnos, fiziki ve beşeri özelliklerinin sağladığı avantajlar ile 2000 yılından itibaren hızlı bir kentleşme sürecine girmiştir. Günümüzde gelişimini sürdüren Patnos'un kent fizyolojisi; topoğrafya, jeolojik yapı, iklim, ulaşım, teknoloji, idari ve sosyolojik yapının etkisiyle şekillenmiştir. İlçede kent dokusu, konutlar, cadde-sokak sistemleri, merkezi iş alanları ve kamusal alanlardan meydana gelmektedir. Kentleşme sürecinin analizini kapsayan bu çalışma için, ilçe sınırları içerisinde bulunan fiziki ve beşeri coğrafi unsurlar örneklem olarak seçilmiştir. Araştırma sürecinin başında genel bir durum tespiti yapılmış ve konu ile ilgili kaynaklar araştırılmıştır. Sonraki aşamada araştırma sahasında arazi çalışması yoluyla veriler elde edilmiştir. Gerek saha araştırmalarından gerekse ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilen veriler sayısallaştırılarak harita, tablo ve grafik yapımında kullanılmıştır. Bu çalışmada, nitel ve nicel verilerin karma haline getirildiği açıklayıcı karma desen yöntemi kullanılmıştır. İşlevsel özellikler açısından bakıldığında Patnos'ta, eğitim, tarım, yönetim ve ticari fonksiyonların geliştiği buna karşın sağlık, ulaşım ve sanayi fonksiyonun yeterince gelişme göstermediği görülmektedir. Nüfus artışının doğal bir sonucu olan kentleşme, ilçede bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Dolayısıyla sürdürülebilir bir kentleşme için özellikle ulaşım ve altyapı sorunlarının ortadan kaldırılması, Patnos'u daha yaşanabilir bir kent haline getirecektir.
Özet (Çeviri)
Patnos; It is a district administratively affiliated to Ağrı Province, located in the Upper Murat-Van Section of the Eastern Anatolia Region. Patnos, located on a plain surrounded by high mountains, has been under the rule of many civilizations throughout history, especially Assyria and Urartu. Patnos, which became a district in 1936, has a surface area of 1421 km². Located at a crossroads where important roads intersect, Patnos has entered a rapid urbanization process since 2000 with the advantages of its physical and human characteristics. The urban physiology of Patnos, which continues its development today; It has been shaped by the effects of topography, geological structure, climate, transportation, technology, administrative and sociological structure. The urban fabric in the district consists of residences, avenue-street systems, central business areas and public spaces. For this study, which includes the analysis of the urbanization process, the physical and human geographical elements within the boundaries of the district were selected as a sample. At the beginning of the research process, a general situation determination was made and resources related to the subject were searched. In the next stage, data were obtained through fieldwork in the research area. The data obtained from both field research and related institutions and organizations were digitized and used in making maps, tables and graphics. In this study, explanatory mixed design method, in which qualitative and quantitative data were mixed, was used. In terms of functional features, it is seen that education, agriculture, management and commercial functions have developed in Patnos, but health, transportation and industry functions have not developed enough. Urbanization, which is a natural result of population growth, has brought some problems in the district. Therefore, eliminating transportation and infrastructure problems for a sustainable urbanization will make Patnos a more livable city.