Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin Yukarı Murat Nehri Havzası üzerindeki etkileri
The effects of climate change due to global warming on the Upper Murat River Basin
- Tez No: 757048
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARACA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küresel iklim değişikliğinin meydana gelmesi, kısa veya uzun sürede, birçok faktör tarafından tetiklenmektedir. Küresel sıcakların son yıllarda artış göstermesi küresel iklim değişikliği konusunu gündemde tutmaktadır. İklim akarsu kaynakları üzerinde doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkili olmaktadır. Bu bağlamda iklimde meydana gelen bir değişiklik akarsular üzerinde de etkili olmaktadır. İklim değişikliği ve buna bağlı su kaynaklarında meydana gelecek değişimlere yönelik birçok senaryo öngörülmektedir. İklim değişimlerinin Türkiye'nin en önemli akarsularından olan Murat Nehri'nin akımı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) bölge istasyonlarının akım gözlem yıllıkları ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) bölge iklim bültenleri istatistiki olarak incelenmiştir. Çalışmada DSİ ve MGM'den temin edilen nicel verilerin değişkenleri arasındaki ilişkiyi saptamak için nicel veri analiz testleri kullanılmıştır. Bu bağlamda çalışmaya uygun olarak korelasyonel (ilişkisel) desenli nicel bir araştırma sergilenmiştir. Araştırmada, Yukarı Murat Nehri Havzası'nda küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğine ait bulguların genellikle dalgalanma şeklinde olduğu ve bu değişikliklerin Murat Nehri'nin akımı üzerinde minimum düzeyde etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The occurrence of global climate change is triggered by many factors in the short or long term. The increase in global temperatures in recent years keeps the issue of global climate change on the agenda. Climate has a direct or indirect effect on river resources. In this context, a change in the climate has also an effect on the rivers. Many scenarios are foreseen for climate change and related changes in water resources. In order to reveal effect of climate changes on the flow of Murat River, one of the most important rivers of Turkey, annual the flow observation of the State Hydraulic Works (DSI) regional stations and the regional climate bulletins of the General Directorate of Meteorology (MGM) were examined statistically. In the study, quantitative data analysis tests were used to determine the relationship between the variables of the quantitative data obtained from DSI and MGM. In this context, a quantitative research with a correlational pattern was exhibited in accordance with the study. In this study, it was concluded that the findings of climate change related to global warming in the Upper Murat River Basin are generally in the form of fluctuations and these changes have a minimal effect on the flow of the Murat River.