Muhasebe eğitiminin sözlü iletişim becerisi üzerindeki etkisi: Muhasebe öğrencileri üzerinde karşılaştırmalı bir uygulama
The effect of accounting training on oral communication skills: A comparative application on accounting students
  1. Tez No: 757050
  2. Yazar: NURTEN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle işletmeler açısından ülke sınırları önemini yitirmiş, bu durum işletmelerin yapısında radikal değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Bu gelişme ve değişmeler tabi ki muhasebe bilimini, muhasebe mesleğini ve dolayısıyla muhasebe eğitimini de etkilemiştir. Bilgi çağı olarak adlandırılan bu süreçte bilgi, en önemli güç kaynağı haline gelmiştir. Muhasebe faaliyetlerini icra eden, işletme yönetimleri açısından kilit noktada olup sistemin en önemli unsurunu oluşturan muhasebe meslek mensuplarının kaliteli ve donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi, mesleğin beklentilerini karşılayabilmesi, sözlü, yazılı ve kişilerarası beceriler gibi yetkinlikleri kazanabilmesi ancak muhasebe eğitimiyle mümkündür. Bireylerin sözlü iletişim becerilerinin yüksek olması ise genetik ve çevre olmak üzere iki faktörün etkisi altındadır. Muhasebe meslek mensupları ve meslek adaylarında aranan sözlü iletişim yeteneğini şekillendiren çevre faktörüyle anlatılmak istenen ise eğitim kurumlarında verilen muhasebe eğitimidir. Bu çalışma, muhasebe eğitiminin öğrencilerin sözlü iletişim becerisi üzerindeki etkisini araştırmaya yöneliktir. Bu çalışmanın örneklemini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında TRA2 Ağrı Alt Bölgesi'nde muhasebe eğitimi programına giriş aşamasında olan ve programdan mezun olmak üzere olan öğrenciler ile muhasebe eğitiminin daha yoğun verildiği işletme bölümünde ve muhasebe eğitiminin nispeten daha az verildiği diğer bölümlerde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Toplam 206 öğrenciye, McCroskey'nin iletişim kaygısını ölçmek üzere hazırladığı“Sözlü İletişim Kaygısı”anketi uygulanmış ve elde edilen veriler bir istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını ölçmek için uygulanan parametrik hipotez testleri (Independent-Samples T Test ve ANOVA) sonuçlarına göre, gruplar arasında önemli ve anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, muhasebe eğitiminin öğrencilerin sözlü iletişim kaygısını azaltıp, iletişim becerilerini geliştirdiği yönünde herhangi bir katkısının olmadığı tespit edilmiş ve çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization, country borders have lost their importance in terms of businesses, and this has brought radical changes in the structure of businesses. Of course, these developments and changes have affected the science of accounting, the accounting profession, and therefore accounting education. In this process, which is called the information age, information has become the most important source of power. It is only possible with accounting education that professional accountants who perform accounting activities, are at a key point in terms of business administrations and constitute the most important element of the system, to be trained in a qualified and equipped way, to meet the expectations of the profession, to gain competencies such as verbal, written and interpersonal skills. The high verbal communication skills of individuals are under the influence of two factors: genetics and environment. What is meant to be explained with the environmental factor that shapes the verbal communication skills sought in accountants and professional candidates is the accounting education given in educational institutions. This study aims to investigate the effect of accounting education on students' verbal communication skills. The sample of this study is the students who are at the entry stage to the accounting education program in TRA2 Ağrı Sub-Region in the 2020-2021 academic year and who are about to graduate from the program, and students who study in the department of business administration where accounting education is given more intensively and in other departments where accounting education is relatively less. forms. The“Verbal Communication Anxiety”questionnaire prepared by McCroskey to measure communication anxiety was applied to a total of 206 students and the obtained data were analyzed using a statistical package program. According to the results of the parametric hypothesis tests (Independent-Samples T Test and ANOVA) applied to measure whether there is a significant difference between the groups in the study, it was seen that there was no significant and significant difference between the groups. According to the results obtained from the study, it was determined that accounting education did not have any contribution to reduce the verbal communication anxiety of the students and improve their communication skills, and solutions were tried to be developed.