A Critical analysis of stepped path sliding with three joint sets
Üç eklem takımlı basamaklı kayma yüzeyinin kritik analizi
  1. Tez No: 75706
  2. Yazar: HAKAN KORGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHİM ÖZENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Basamaklı kayma yüzeylerinin üçlü eklem takımı tarafından oluşturulmasını sağlayacak şekilde geliştirilen bir benzetim modeli tanımlanmıştır. PLAFAM programı temel alınarak, basamaklı yüzey boyunca yer alan kaya malzemesi kısmının, iki ve üç eklem takımlı basamaklı kayma yüzeylerinin yenilme olasılığı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla bir parametrik çalışma yapılmıştır. Üç eklem takımından oluşan basamaklı kayma yüzeyi analizinde, yeniden düzenlenmiş bilgisayar programından elde edilen sonuçlarla, Fotoohi tarafından 1988 'de önerilen“adım-adım ”yaklaşımı kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca şev yüksekliğinin ve eklem parametrelerinin istatistiksel dağılımlarının üç eklem takımlı yenilme olasılığına etkisi incelenmiştir. Monte Carlo benzetim modelinin kullanımıyla birlikte rasgele sayı üreten algoritmanın önemi devurgulamıştır. Son olarak iki ve üç eklem takımının oluşturduğu basamaklı kayma yüzeyinin stabilitesini belirlemeye yönelik değişiklik önerilerini göz önüne alan bir model verilmiştir. Bu çalışmayla, her iki metodun tamamıyla sürekli olmayan basamaklı yüzeyler için birbirine yakın üç eklem takımlı yenilme olasılığı değerleri verdiği görülmüştür. Ayrıca şev yüksekliği arttıkça üç eklem takımlı yenilme olasılığı da artmaktadır. Eklem parametreleri istatistiksel dağılımlarının, basamaklı yüzeylerin stabilitesi üzerinde büyük etkisi olduğu sonucuna da varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A simulation model developed for creation of possible critical stepped paths made up of three joint sets is described. Based on PLAFAM program, a parametric study is carried out to analyze the effect of intact rock portion along the stepped path on the probability of failure for two and three-joint set stepped path sliding. For three- joint set stepped path sliding analysis, the results obtained by modified computer program are compared with those obtained by Fotoohi's (1988)“step-by-step”approach. Furthermore, the influence of slope height and of statistical distributions of joint parameters on the three-joint set probability of failure are analyzed. The importance of random number generation algorithm with use of Monte Carlo simulation method is also emphasized. Finally, a model is proposed for estimating mthe stability of both two and three-joint set stepped path sliding based on the proposed modifications. From this study, it has been found that both methods of analysis estimate close three-joint set probability of failure values where stepped paths are not completely continuous. Furthermore, as slope height increases, three-joint set probability of failure also increases. It can be also concluded that the statistical distributions of joint parameters have great effect on the stability of stepped paths.