A genetic algorithm for bichiriteria scheduling
İki kriterli çizelgeleme için bir genetik algoritma
- Tez No: 75707
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, tek makinede toplam iş akış zamanı ile maksimum erken bitirmeyi enazlayan, NP-zor bir probleme ve tek makinede toplam iş akış zamanı ile geciken iş sayısını enazlayan NP-zor bir probleme genetik algoritma yaklaşımı uygulandı. Toplam iş akış zamanı ve maksimum erken bitirmeyi enazlayan problemde elde edilen sonuçlar bir alt sınırla, Köksalan, Azizoğlu ve Kondakçı'nın sezgisel yönteminin sonuçlan ile ve Köktener ve Köksalan'ın benzetimli tavlama uygulamasının sonuçları ile kıyaslandı. Toplam iş akış zamanı ve geciken iş sayısını enazlayan problemde elde edilen sonuçlar ise, rassal yaratılan çizelgelerle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic algorithm approach is applied to an NP-hard single machine scheduling problem of minimizing total flowtime and maximum earliness, and to another NP-hard single machine scheduling problem of minimizing total flowtime and number of tardy jobs. The results obtained in total flowtime and maximum earliness problem are compared with a lower bound, with the heuristic solution of Köksalan, Azizoğlu and Kondakçı, and with the simulated annealing application of Köktener and Köksalan. The results obtained in the problem of total flowtime and number of tardy jobs are compared with randomly generated schedules.