Effects of bar cut of on shear behaviour of reinforced concrete beams
Çekme donatısı kesilmesinin betonarme kirişlerin kesme davranışı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 75705
  2. Yazar: HAKAN KAZANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, çekme donatısı kesilmesinin, betonarme kirişlerin kesme davranışı üzerindeki etkilerinin aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, deneysel çalışma çerçevesinde, altı adet tablalı kesitli betonarme kiriş denenmiştir. Bu altı kiriş numunesinde gözönüne alınan değişkenler (beton basınç dayanımında denetlenemeyen küçük farklar dışında), boyuna donatı oranı ile boyuna çekme çubuklarının kesilme noktalarıdır. İki farklı donatı kesme noktası düşünülmüştür. Donatılar çekme çubuklarının teorik olarak ihtiyaç duyulmadığı noktada veya bu noktadan biraz daha uzatılarak kesilmiştir. Bu uzatma miktarı ACI yönetmeliği doğrultusunda belirlenmiş,ancak ACI yönetmeliğinin, izin verilen kesme kuvveti değeri ve donatı kesme noktasından her iki yöne koyulması gereken ekstraetriyelerle ilgili öngördüğü şartlar sağlanmamıştır.Değişkenleri azaltmak amacıyla, deney kirişleri basit kirişler olarak ve iki tekil yük uygulanarak denenmiştir. Deneyler sırasında, açıklık ortasındaki çökme (sehim) ve donatı çubuklarının kesim noktalarında çatlama gelişimi izlenmiştir. Kesme ötelenmesinin belirlendiği diyagonal ölçümler ve hem boyuna donatı hem de etriyede uzama değeri ölçümleri alınmıştır. Deneyde elde edilen sonuçlar kullanılarak, yük-deformasyon, yük-kesim noktası çatlama gelişimi, yük-diyagonal ölçüm değerleri ve yük-donatı ve etriye uzaması ilişkileri incelenmiştir. Yapılan bu deneysel araştırmada, boyuna çekme donatısı kesilmesinin kirişlerin kesme dayanımını, önemli ölçüde düşürdüğü belirlenmiştir. Çekme donatısı ACI yönetmeliği doğrultusunda teorik noktanın ötesinde kesilse dahi, kesme kapasitesinin belirgin şekilde azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Clarification of the effects of bar cut off in tension zone, on shear behavior of reinforced concrete beams is aimed in the present study. Six medium scale flanged section reinforced concrete beams were tested throughout the experimental study. The parameters considered in the six test specimens (except for unintentional small differences in concrete strength) were the percentage of longitudinal tensile reinforcement and the location of the bar cut off point. Two different bar cut off point locations were considered, namely with and without extension beyond theoretical cut point. The extension beyond theoretical cut point was considered on the basis of ACI requirements. However, the requirements provided by the ACI 318-95 code concerning the permitted value of shear and thestirrups in excess of the normally required each way from the cut off were not satisfied. To reduce the variables of the problem, test specimens were tested on simple spans applying two symmetrical concentrated loads. Throughout the tests, the mid span deflection and crack width progress at bar cut off locations were monitored. Diagonal measurements implying shear transformation and strain gage measurements indicating the strains on both longitudinal and lateral reinforcement were taken. The load-mid span deflection, load-cut off point crack width progress, load-diagonal measurements and load-strain gage measurements relationships were investigated by using test results. The exploratory investigation reported indicated that, the load carrying capacity in shear decreases considerably when the longitudinal tensile reinforcement is terminated in the tension zone. The reduction in load carrying capacity in shear is significantly high even when the bars are extended beyond the theoretical cut point in which the extension is determined on the basis of ACI 318-95 Building Code requirements.