Şeytanlaştırılan kadınlar - 2000 sonrası Türk korku sinemasında kadın imgeleri
Demonized women – female images in post-2000 Turkish horror cinema
- Tez No: 757081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ataerkil toplumlarda kadınların her daim aciz, muhtaç ve güçsüz ya da tam aksine sinsi, hırslı ve güvenilmez olarak görülmesi/gösterilmesi durumu, hayatın her alanında olduğu gibi olduğu gibi sinema endüstrisinde de kendini çokça göstermektedir. Özellikle korku türündeki filmlere baktığımızda bu durum net bir şekilde görülebilmektedir. Bu amaçla, bu tez çalışması 2000 yılından sonra Türk Sineması'nda yapılan korku filmlerini inceleyerek kadınların sürekli olarak maruz kaldığı ataerkil baskı ve söylemlere ve kadınların bu yolla uğradığı psikolojik şiddete, toplum ve sinema ilişkisi üzerinden bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için öncelikle dinî metinlerde kadınlara yönelik ifadeler taranmıştır. Bunun yanında kadınlara yönelik, dini temellere dayanan siyasi ve toplumsal söylemlere bakılmıştır. Ayrıca sinemada korku kültürünü etkileyen sinemasal ve toplumsal nedenler incelenmiştir. Yapılan çalışmada şu temel bulgulara ulaşılmıştır: İncelenen filmlerdeki kadın karakterler karşıt iki rolde seyirciye sunulmuştur. Bu roller kıskanç, hırslı ve büyücü olan kötü kadın rolü ile masum, saf ve yardımsever iyi kadın rolüdür. Bunun yanında iyi veya kötü olmasına bakılmaksızın, kadın karakterler sürekli olarak şiddete maruz kalmakta ve çoğunlukla öldürülmektedir. Buna karşın erkek karakterler ise ataerkil toplum yapısını destekler biçimde karakterize edilmiştir. Bu karakterler evde söz sahibi olan, kötü kadın tarafından arzulanan, iyi kadının eşi veya sevgilisi rolünde veya inançlı, yardım istenen çoğunlukla hoca veya imam rolünde seyirciye sunulan karakterlerdir. Ayrıca erkek karakterler sürekli olarak güçlü ve zeki şekilde resmedilmişlerdir. Sonuç olarak; ülkemiz korku sinemasının, özellikle din teması kullanarak kadınları şeytanî imajlarla resmettiği açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In patriarchal societies, the fact that women are always seen/shown as helpless, needy, and powerless or, on the contrary, insidious, ambitious, and unreliable shows itself in the cinema industry as well as in all areas of life. Especially when we look at horror movies, this can be seen clearly. For this purpose, this study aims to present a perspective on the patriarchal oppression and discourses that women are constantly exposed to and the psychological violence that women suffer in this way through the society and cinema relationship by examining the horror films made in Turkish Cinema after 2000. In order to carry out this study, expressions about women in religious texts were scanned. In addition, political and social discourses towards women based on religious grounds were examined. In addition, the cinematic and social reasons affecting the horror culture in Cinema were examined. The following essential findings were reached in the study: The female characters in the examined films were presented to the audience in two opposing roles. These roles are the role of the evil woman who is jealous, ambitious, and the witch, and the role of the innocent, pure and helpful good woman. In addition, regardless of whether they are good or evil, female characters are constantly exposed to violence and are often killed. On the other hand, male characters are characterized in a way that supports the patriarchal social structure. These characters are those who have a say in the house, are desired by the evil woman, and are presented to the audience in the role of the wife or lover of the good woman, or in the role of a believer, a saviour figure, mainly in the role of a teacher or imam. Also, the male characters are consistently portrayed as strong and intelligent. As a result, it is clearly seen that the horror cinema of our country, especially using the theme of religion, depicts women with distorted/devilish images.