The use of ideological apparatuses in the British war propaganda during the First World War
Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz savaş propagandasında ideolojik aygıtların kullanımı
- Tez No: 942339
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Louis Althusser'in İdeolojik Devlet Aygıtları (İDA) kavramını kullanarak Birinci Dünya Savaşı sırasında Britanya hükümetinin savaş yanlısı propagandayı nasıl kullandığını analiz etmektedir. Althusser'in kuramsal çerçevesi, devletin baskı yerine ideoloji yoluyla nasıl kontrol sağladığını anlamaya olanak tanır. Okullar, kiliseler, yayınevleri ve Britanya Savaş Propaganda Bürosu gibi çeşitli özel ve kamusal kurumların kamuoyu ve savaşa verilen destek üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tez, Wellington House'un (Britanya Savaş Propaganda Bürosu) kuruluşuna ve Britanya'nın savaşa katılımını ahlaki ve vatansever bir görev olarak sunan propaganda kampanyalarının örgütlenmesine odaklanmaktadır. Devlet, Rudyard Kipling, Thomas Hardy ve John Masefield gibi tanınmış edebi figürlerin yanı sıra James Bryce gibi akademisyenleri görevlendirmiş ve erkeklik, sadakat ve ulusal birlik temelli ideolojik söylemleri yaymak için afişler kullanmıştır. Bu propaganda kampanyaları; eğitim İdeolojik Devlet Aygıtı, kültürel İdeolojik Devlet Aygıtı, iletişim İdeolojik Devlet Aygıtı, siyasi İdeolojik Devlet Aygıtı ve aile İdeolojik Devlet Aygıtı gibi farklı İdeolojik Devlet Aygıtlarını kullanarak bireyleri savaşı haklı ve gerekli olarak kabullenmeye çağırmıştır. Ancak savaşın mali ve insani maliyeti arttıkça, başlangıçtaki duygusal bakış açısı yerini halk muhalefetine bırakmış ve bu da propagandanın uyarlanmasını gerektirmiştir. Britanya hükümeti eleştirileri bastırmak ve savaş desteğini sürdürmek için daha baskıcı yöntemler kullanmıştır. Bu yöntemler arasında sansür, yasal baskı ve psikiyatri hastanesine yatırılması yer almaktadır; propaganda söylemi ise düşmanı şeytanlaştıran, korku uyandıran ve nefreti teşvik eden daha saldırgan bir tona evrilmiştir. Devlet, bireylerin düşüncelerini şekillendirmek için saldırgan propagandasında ve stratejilerinde farklı İdeolojik Devlet Aygıtlarını kullanmıştır. İdeolojik Devlet Aygıtlarıyla yapılan ikna etkisiz kaldığında, devlet Baskıcı Devlet Aygıtına başvurmuştur. 1916 Paskalya Ayaklanması, bu Baskıcı Devlet Aygıtına geçiş perspektifinden analiz edilmektedir. Bu tez, şiirler, propaganda afişleri, kurumsal söylem ve devlet politikaları analizi aracılığıyla Britanya'nın savaş yanlısı propagandasının Birinci Dünya Savaşı sırasında İdeolojik Devlet Aygıtları'nı kullanarak nasıl ideolojik hegemonyayı ve savaşa verilen desteği sürdürdüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis uses Louis Althusser's concept of Ideological State Apparatuses (ISAs) to analyse the British government's utilisation of pro-war propaganda during World War I. Althusser's framework provides an understanding of the state's preservation of control through ideology rather than repression. The thesis examines the influences of different private and public institutions including schools, churches, publishers and British War Propaganda Bureau on public opinion and support for the war effort. It focuses on the establishment of Wellington House (British War Propaganda Bureau) and the organisation of propaganda campaigns that presented Britain's involvement as a moral and patriotic duty. The state enlisted recognised literary figures such as Rudyard Kipling, Thomas Hardy, and John Masefield together with academics such as James Bryce and used posters to disseminate ideological discourse based on masculinity, loyalty and national unity. These propaganda campaigns utilised different ISAs such as educational ISA, cultural ISA, communications ISA, political ISA and family ISA to interpellate individuals into accepting the war as just and necessary. However, as the financial and human cost of the war grew, the initial sentimental view changed to public dissent, thus requiring an adaptation in propaganda. More repressive methods were used by the British government to suppress the critics and maintain support for the war. These methods included censorship, legal suppression and psychiatric institutionalisation, while propaganda discourse also evolved into a more aggressive tone that demonised the enemy, invoked fear, and promoted hatred. The state employed different Ideological State Apparatuses in its aggressive propaganda and strategies to shape opinions of individuals. When persuasion with Ideological State Apparatuses were ineffective the state resorted to the Repressive State Apparatus. The 1916 Easter Rising is analysed through this perspective of shift to Repressive State Apparatus. This thesis reveals how British pro-war propaganda utilised Ideological State Apparatuses to preserve ideological hegemony and support for the war effort in World War I through an analysis of poems, propaganda posters, institutional discourse, and state policies.