Knowledge sharing and employee performance: An integrative model proposition and empirical analysis
Bilgi paylaşımı ve çalışan performansı: Bütünleştirici model önerisi ve ampirik bir çalışma
- Tez No: 757098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞANAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi teknolojileri altyapıları ile çalışan performansı ve kişilerarası güven ile çalışan performansı arasındaki ilişkide bilgi paylaşımı tutum, niyet ve davranışlarının aracı rolünü araştırmak ve gelişmiş modellerin kolayca kurulabileceği güvenilir temel bir model önermektir. İlişkileri incelemek için Likert ölçekli bir anket tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Adana'da son 5 yılda araştırma geliştirme alanında COSGEP desteği alan 260 orta ölçekli imalat sektörü firması oluşturmuştur ve örneklem sayısı 160 olmuştur. Kuruluşlardan çalışanların seçilmesinde basit tesadüfi örnekleme ve toplanan cevapların analizinde SPSS programı kullanılmıştır. İlgili kavramların ölçekleri orijinal araştırmacılardan Türkiye bağlamına uygun olacak şekilde uyarlanmış ve ortak yöntem varyansını önlemek için bir pilot çalışma planlanmıştır. Pilot çalışmadan iyi bir sonuç alındıktan sonra 497 anket SPSS programı ile analiz edilmiştir. Hipotezleri test etmek için bu aşamalardan geçilmiştir. Verilerin eksik ve aykırı değerlerden arınması ve çalışmanın sonuçlarını etkileyebilecek durumların ortadan kaldırılması. Örneklemin tanımlayıcı istatistiklerini araştırılması ve anketlerin boyutluluğunu ölçmek için açıklayıcı faktör analizinin uygulanması. Ölçeklerin iç tutarlılığı ve güvenilirliğini test etmek için Cronbach'ın alfa istatistiklerinin kullanılması ve son olarak, çalışmanın hipotezlerinin lineer regresyon ile test edilmesi. Bulgular, bilgi teknolojileri inancının (algılanan kullanım kolaylığı ve BT altyapılarının kullanışlılığı) ve BT'nin kurumsal desteğinin, bilgi paylaşımı tutumları, niyetleri ve davranışlarındaki varyansı önemli ölçüde artırdığını, ancak BT kullanımı, BT'nin sistem özellikleri ve kullanıcı özelliklerinin bilgi paylaşımı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Etkilenen temelli güven ve biliş temelli güvenin, bilgi paylaşımı üzerinde olumlu ve anlamlı etkileri bulunmaktadır. Çalışmamızda bilgi paylaşımı tutum ve davranışlarının çalışan performansı üzerinde olumlu bir etkisi bulunurken, bilgi paylaşımı niyetlerinin çalışan performansı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca, sonuçlar, bilgi paylaşımının (tutum ve davranışlar), etkilenen temelli güven-çalışan performansı, biliş temelli güven-çalışan performansı, BT inanç (algılanan kullanım kolaylığı ve BT altyapılarının kullanışlılığı) )-çalışan performansı, ve BT kurumsal desteği-çalışan performansı arasındaki ilişkilerde olumlu aracılık etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bilgi paylaşımı niyetlerinin, ne etkilenen temelli güven ile çalışan performansı ne de biliş temelli güven ile çalışan performansı arasındaki ilişki üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Ayrıca, bilgi paylaşımı niyetlerinin, BT inancı ile çalışan performansı arasındaki ilişki üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı gibi, BT'nin kurumsal desteği ile çalışan performansı arasındaki ilişki üzerinde de herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Araştırma sonuçlarının kurumlar, akademisyenler, araştırmacılar, uygulayıcılar, liderler ve çalışanlar için yararlı olması beklenmektedir, çünkü bilgi paylaşım süreci ile arzulanan sonuç olan yüksek çalışan performansı arasındaki ilişkide, kişiler arası güven ve bilgi teknolojileri altyapılarının önemini gösteren kapsamlı ve anlaşılır bir model sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the mediating role of knowledge sharing attitudes, intentions, and behaviour on the relationship between information technology infrastructures and employee performance, as well as the relationship between interpersonal trust and employee performance, and proposes a reliable basic model on which advanced models can be easily established. A Likert scale questionnaire was designed to examine the relationships. The universe of the research consisted of 260 medium-scale manufacturing sector companies that have received COSGEP support in the last 5 years in the field of research and development in Adana and the sample number was 160. Simple random sampling was used to select employees from organizations and the SPSS program was used for the analysis of collected answers. The scales of the related concepts were adapted from the original researchers to fit the Turkish context and a pilot study was planned to prevent common method variance. After getting a good result from the pilot study, 497 questionnaires were analyzed with the SPSS program. The subsequent stages were used to test the hypotheses. Dusting data from mislaid data, and removing the cases that may disturb the outcomes of the study. Exploring the descriptive statistics of the sample, and applying the exploratory factor analysis to consider the dimensionality of the questionnaires. Additionally, Cronbach's alpha statistics were cast-off to test the internal steadiness and reliability of the appliances. In the end, the hypotheses of the study were tested by linear regression. Findings showed that the IT belief (perceived ease of use and usefulness of IT infrastructures) and organizational support of IT significantly increase the variance in knowledge sharing attitudes, intentions, and behaviors, while IT usage, system characteristics of IT, and user characteristics of IT do not have any meaningful effect on knowledge sharing. Both affected-based trust and cognition-based trust have positive significant effects on knowledge sharing. While knowledge-sharing attitudes and behaviors have a positive effect on employee performance, knowledge-sharing intentions don't have any significant effect on employee performance in our study. Besides, the results show that knowledge sharing (attitudes and behaviors) has a positive mediating effect on the relationship between affected-based trust-employee performance, cognition-based trust-employee performance, and belief (perceived ease of use and usefulness of IT infrastructures)-employee performance and also organizational support of IT-employee performance. Knowledge sharing intentions don't have any effect on the relationship between neither affected-based trust and employee performance nor cognition-based trust and employee performance. Also, knowledge-sharing intentions don't have any effect on the relationship between IT belief (perceived ease of use and usefulness of IT) and employee performance and it doesn't have any effect on the relationship between organizational support of IT and employee performance, too. The research results are expected to be advantageous for organizations, scholars, researchers, practitioners, leaders and employees, as it aims to deliver a comprehensive and understandable model showing the importance of interpersonal trust and information technology infrastructures for organizations to affect the relationship between knowledge sharing process and employee performance as a desirable consequence.