Seyircilerin spor müsabakalarının yayınlarındaki reklam ve sponsorluk uygulamalarını hatırlama düzeyi
The level of the audiences remembering the advertisement and sponsorship practices in the broadcasts of sports competitions
- Tez No: 757105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN KATKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Küreselleşen ve gelişen dünyada endüstri haline gelen spor sayesinde kitleler üzerinde farkındalık oluşturmak ve bilinirliği arttırmak amacıyla kullanılan sponsorluk, kullanım amacına göre sponsor firmaya ve sponsor olunan organizasyona ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu noktadan hareketle yapılan çalışmanın amacı, seyircilerin spor müsabakalarının yayınlarındaki reklam ve sponsorluk uygulamalarını hatırlama düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evreni televizyonda yayınlanan futbol, basketbol, tenis, atletizm ve diğer spor yarışmalarını takip eden seyircilerin tamamından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2021-2022 yılı içerisinde aktif olarak spor müsabakası takip eden kolayda ulaşılabilir metodu ile seçilen 466 seyirci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde bilgisayarlı istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Analiz öncesinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra normallik testleri uygulanmıştır. Araştırmada verileri çözümlemede aritmetik ortalama (x̅), frekans (f) değerlerinin yanı sıra Ki-kare testi ve satır-sütun karşılaştırmak için z testi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda seyircilerin spor müsabakalarının yayınlarındaki reklam ve sponsorluk uygulamalarını hatırlama düzeylerinin ayakkabı markalarının hatırlanması, forma markalarının hatırlanması, kenar reklamlarının hatırlanması, en son izlenilen müsabaka zamanı ve stat isimlerinin hatırlanması değişkenleri arasında farklar tespit edilmişken diğer değişkenler bakımından ise farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sponsorship, which is used to create awareness on the masses and to increase awareness thanks to sports, which has become an industry in the globalizing and developing world, provides serious contributions to the sponsor company and the sponsored organization, depending on the purpose of use. From this point of view, the aim of this study is to determine the level of the spectators remembering the advertising and the sponsorship in the broadcasts of sports competitions. The universe of the research consists of the entire spectator following football, basketball, tennis, athletics and the other sports competitions broadcast on television. The sample of the study consisted of 466 people who were selected by the easily accessible method, who actively followed the sports competition in the year 2021-2022. A personal information form and a questionnaire developed by the researcher were used as data collection tools. Computerized statistical methods were used in the analysis of the data. Before the analysis, descriptive statistics as well as normality tests were applied. In the study, in order to analyze the data, the arithmetic mean (x̅), frequency (f) values, as well as the Chi-square test and the z test to compare row-column were used. As a result of the analysis, there were differences between the remembering of the advertising and sponsorship practices in sports competitions, remembering the shoe brands, remembering the jersey brands, remembering the side advertisements, the last watched competition time and remembering the stadium names, while no difference was found in terms of other variables.