Obez hastalarda serum leptin ve triptofan düzeylerinin depresyon ve anksiyete ile ilişkisi var mı?
Is there any relationship between serum leptin and tryptophan levels and depression and anxiety in obese patients?
  1. Tez No: 644406
  2. Yazar: ZEYNEP VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, UZMAN UZM. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Obez hastalarda depresyon ve anksiyete sık görülen bir durumdur. Obezitede bilindiği üzere leptin rol oynamaktadır, triptofanın ise mevcut çalışmalarda obezitedeki rolü son zamanlarda sıklıkla araştırılmaktadır. Obezitedeki bu 4 değişkenin birbiriyle ilişkisi olduğu hipotezinden hareketle, bu çalışmanın amacı obez ve fazla kilolu hasta gruplarında görülen depresyon ve anksiyetenin, bu hastalarda serum leptin ve triptofan düzeyleriyle ilişkisi olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.07.2019-31.12.2019 arasında SBÜ Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri, VKİ >25 kg/m² olan, herhangi bir ek hastalığı olmayan 88 hastanın verilerinin ele alındığı tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara sosyodemografık veri formu, Beck Depresyon ölçeği ve Beck Anksiyete ölçeği doldurtuldu. Hastaların serum leptin ve triptofan düzeyleri ile bu veri toplama formu ve uygulanan ölçekler birlikte değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan hastaların %61.4'ü kadın (n=54), %38.6'sı erkekti (n=34). Çalışmamıza alınan 88 hastanın yaş ortalaması 45.67±13.69 (min:18, max:74) yıl olarak bulundu. Hastaların %43.2'sinin (n=38) VKİ'si 25-29.9 arasında(fazla kilolu), %56.8'inin (n=50) 30 kg/m2 ve üstü (obez) idi. Obez hastaların %19.1'inde orta, %4.3'ünde şiddetli depresif semptomlar ve %30'unda orta, %2.1'inde şiddetli anksiyete semptomları tespit edildi. VKİ ile leptin ve VKİ ile triptofan düzeyleri arasında anlamlı ilişki yoktu. Triptofan ile kilo, bel çevresi ve sistolik kan basıncı arasında pozitif korelasyon bulundu. Sigara kullananlarda ve psikiyatrik tedavi alma öyküsü olanlarda da triptofan anlamlı derecede yüksekti. Leptin ile Beck Depresyon ölçeği ve Beck Anksiyete ölçeği puanları arasında ve triptofan ile Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçeği puanları arasında anlamlılık saptanmadı. Erkeklerde triptofan düzeyleri kadınlara göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Sonuç: Sonuç olarak, fazla kilolu ve obez hastalarda depresyon ve anksiyete ile leptin ve triptofan arasında herhangi anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hastaların serum triptofan konsantrasyonu kilo, bel çevresi ve SKB ile pozitif korelasyon gösterdi. Erkeklerde triptofan düzeyi kadınlara göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Sigara kullananlarda ve psikiyatrik tedavi alma öyküsü olanlarda da triptofan anlamlı derecede yüksekti. Obezitenin tedavisinde günümüzde birçok seçenek olsa da, obezitenin patogenezinin daha anlaşılır olabilmesi ve obezitenin önlenebilmesi için obezite ile serum leptin ve triptofan konsantrasyonlarının daha geniş örneklem grubunda değerlendirildiği prospektif yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Literatürde bu konuda yapılmış benzer bir çalışmaya rastlanmamış olup serum triptofan düzeyi ile kilo, bel çevresi ve SKB arasında bulunan anlamlı ilişkiler, obez hastaların yönetiminde, takibinde ve tedavisinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Depression and anxiety are common conditions in obese patients. As is known, leptin plays a role in obesity, the role of tryptophan in obesity has been investigated frequently in current studies. Based on the hypothesis that these 4 variables in obesity are related to each other, the aim of this study is to evaluate whether depression and anxiety seen in obese and overweight patient groups are related to serum leptin and tryptophan levels in these patients. Materials and Methods: This is a descriptive and cross-sectional study in which the data of 88 patients aged 18 years and over, BMI 25 kg / m2 and above, who applied to the Family Medicine outpatient clinic of SBU Konya Training and Research Hospital between 01.07.2019 and 31.12.2019, were examined. Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were completed by all patients included in the study. Serum leptin and tryptophan levels of the patients were evaluated together with this data collection form and applied scales. Results: 61.4% of the patients included in our study were female (n = 54) and 38.6% were male (n = 34). The mean age of 88 patients included in our study was found to be 45.67 ± 13.69 (min: 18, max: 74) years. The BMI of 43.2% (n = 38) of the patients was between 25-29.9 (overweight), 56.8% (n = 50) of them were 30 kg / m2 and above (obese). In the obese patients, 19.1% had moderate, 4.3% had severe depressive symptoms, 30% had moderate and 2.1% had severe anxiety symptoms. There was no significant relationship between BMI and leptin, BMI and tryptophan levels. A positive correlation was found between tryptophan and weight, waist circumference and systolic blood pressure. Tryptophan was also significantly higher in smokers and those with a history of psychiatric treatment. There was no significant difference between Leptin and Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale scores and between tryptophan and Beck Depression and Beck Anxiety Scale scores. Tryptophan levels in men were found to be significantly higher than in women. Conclusion: In conclusion, no significant relationship was found between depression and anxiety and leptin and tryptophan in overweight and obese patients. Serum tryptophan concentration of the patients was positively correlated with weight, waist circumference and SBP. Tryptophan level was found significantly higher in men than in women. Tryptophan was also significantly higher in smokers and those with a history of psychiatric treatment. Although there are many options in the treatment of obesity today, new prospective studies are needed to evaluate obesity and serum leptin and tryptophan concentrations in a larger sample group in order to understand the pathogenesis of obesity and to prevent obesity. There is no similar study on this subject in the literature, and the significant relationships between serum tryptophan level and weight, waist circumference and SBP may be useful in the management, follow-up and treatment of obese patients.