Vegan ipek kumaş ile sürdürülebilir tasarım uygulamaları ve önerileri
Sustainable design and suggestions with vegan silk fabric
  1. Tez No: 757118
  2. Yazar: PELİN EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sürdürülebilirlik, çevresel yönüyle incelenen ve bu bağlamda bütün sektörlerin çalışma, uygulama ve faaliyetlerini yönlendiren bir etkiye sahiptir. Bu çerçevede araştırmanın odak noktası olan tekstil sektöründe sürdürülebilirlik, vegan kumaşların tercih edilerek çevreci yaklaşımı desteklemeyi vurgulamaktadır. Deri, pamuklu ürünler tercih edilmesi gibi birçok konunun henüz yeni olması, çevreci yaklaşımların etkinliğini görme ve yönetme amaçlı bir öneme sahiptir. Tekstil sektöründe bu yönde uygulamalar, vegan ipek kumaşların da tercih edilerek ipekböcekçiliğinin korunmasını amaçlamaktadır. Böylece hayvansal sorunların çevreci yaklaşımla desteklenmesi gibi birçok açıdan önemli olabilecek etki sağlanmaktadır. Markaların bu yönde çalışmalara odaklanması ve kaynakları koruması amaçlı girişimler, kaynakları korumayı amaçlayan, sürdürülebilirliğe katkıyı hedefleyen, müşteri hizmet anlayışının niteliğini artırmayı öne çıkaran bir konu olmaktadır. Dolayısıyla müşterilerin daha bilinçli ürün kullanımlarına yönelmesi, markaların tasarımlarını geliştirmelerini ve artırmalarını gerektirmektedir. Bu çalışma kapsamında belirtilen kuramsal çerçeve dışında örnek tasarımlar geliştirilmiş ve bu tasarımların üretim potansiyeli değerlendirilmiştir. Böylece araştırma sonucunda, tasarımların genel olarak vegan üretimi destekleyecek çeşitli çalışmaları yapmaya etkili bir faktör olduğu belirtilebilmektedir. Vegan üretimin etkileri ve sonuçları bağlamında ipek kumaş olarak tercih edilmesi, ürünlerin çeşitliliği ve kaliteli olması perspektifinde önemli görülebilmektedir. Başka bir açıdan ise sürdürülebilirlik kapsamında ürünlerin üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Çevresel yönüyle bu üretimlerin artırılmasının avantaj kazandıracağından bahsedilebilir. Dolayısıyla araştırma sonucunda tasarım için uygunlukların hem üretim hem de malzeme için gerçekleştirilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has an impact that is examined from its environmental aspect and directs the work, practice and activities of all sectors in this context. In this context, sustainability in the textile sector, which is the focus of the research, emphasizes supporting the environmentalist approach by choosing vegan fabrics. The fact that many subjects such as leather and cotton products are still new has an importance to see and manage the effectiveness of environmental approaches. Applications in this direction in the textile sector aim to protect sericulture by preferring vegan silk fabrics. Thus, an impact that can be important in many respects, such as supporting animal problems with an environmentalist approach, is achieved. Initiatives for brands to focus on efforts in this direction and to protect resources are a subject that aims to protect resources, contribute to sustainability and increase the quality of customer service understanding. Therefore, the tendency of customers to use products more consciously requires brands to develop and increase their designs. Apart from the theoretical framework specified in this study, sample designs were developed and the production potential of these designs was evaluated. Thus, as a result of the research, it can be stated that designs are an effective factor in making various studies that will support vegan production in general. In the context of the effects and results of vegan production, the choice of silk fabric can be seen as important in terms of the variety and quality of the products. From another point of view, products can be produced within the scope of sustainability. In terms of environmental aspects, it can be mentioned that increasing these productions will gain advantages. Therefore, as a result of the research, it has been determined that the suitability for design can be realized for both production and material.