Konuşma dışı oral motor egzersizlerin konuşma sesi bozukluklarında dil ve konuşma terapistleri tarafından kullanımı
The use of non-speech oral motor exercises by speech and language therapists in speech sound disorders
- Tez No: 757117
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konuşma sesi bozukluğu (KSB), okul öncesi dönemde sık karşılaşılan ve konuşma anlaşılırlığının düşük olması ile karakterize bir bozukluktur. KSB'ye sahip çocuklar gelişimsel olarak edinmeleri gereken konuşma seslerini daha geç edinirler. KSB terapisinde kullanılabilecek çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu yaklaşımlardan birisi de konuşma dışı oral motor egzersizlerdir (KDOME). KDOME'nin konuşma sesi bozukluklarında kullanımı son yıllarda çok tartışılan konuların başında gelmektedir. Egzersizlerin etkililiğine dair yapılan araştırmalar, deneysel kanıtlar aramıştır ancak çoğunlukla egzersizlerin etki sağlamadığı yönünde sonuçlarla karşılaşılmıştır. Bu araştırmada amaç; ülkemizde çalışan dil ve konuşma terapistlerinin (DKT) KSB terapisinde KDOME kullanıp kullanmadıklarını belirlemektir. Ayrıca DKT'lerin KDOME kullanma veya kullanmama nedenleri, kullandıkları KDOME türleri, KDOME'ler hakkında bilgi edindikleri kaynaklar, KDOME uygularken kullandıkları materyaller, KDOME'yi KSB çatısı altında hangi bozukluklarda kullandıkları da incelenmiştir. Çalışmaya hastanelerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde ve üniversitelerde çalışan 149 DKT katılmıştır. Verilerin toplanmasında alanyazın taraması ve benzer amaçla yürütülen çalışmalarda kullanılan anketlerin incelenmesi sonucunda araştırmacı tarafından geliştirilen“Konuşma Dışı Oral Motor Egzersizlerinin, Konuşma Sesi Bozukluklarında Dil ve Konuşma Terapistleri Tarafından Kullanımı”isimli bir anket kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, anket aracılığı ile 149 DKT' den veri toplanmıştır. Veriler SPSS (ver:23.0) programına aktarılarak analiz edilmiştir. Çalışma bulgularının değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik ölçütler (ortalama, medyan, standart sapma ve yüzdelik sayılar) kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Speech sound disorders (SSD) is a common disorder in pre-school period and characterized with low speech intelligibility. Children with the SSD receive their speech sounds later than they need to receive developmentally. There are various approaches that can be used in SSD therapy. One of these approaches is non-speech oral motor exercises (NSOMEs). The use of NSOMEs in SSD has been a controversial topic in recent years. So many researches have been made to prove the effectiveness of NSOMEs via experimental evidence but have often resulted as exercises do not have a significant efficacy. The aim of this research is to determine whether Speech-Language Therapists (SLTs) working in our country use NSOMEs in SSD therapy. Additionally, the reasons why SLTs's use or not use NSOMEs, the types of NSOMEs they use, the resources they have learned about NSOMEs, the materials they use to practise NSOMEs, in which kind of SSD disorders they use NSOMEs, have also been examined. The study was attended by 149 SLTs employee in hospitals, private education and rehabilitation centers, private clinics and universities.Datas obtained by reviewing the related literature and also using a survey called“Use of Non-Speech Oral Motor Exercise by Language and Speech Therapists”that is developed by analyzing the surveys used in researches with similar aims. For this purpose, data was collected from 149 SLTs through the survey. The data has been analyzed by SPSS (ver:23.0) program. Descriptive statistical criteria (mean, median, standard deviation and percentiles) are used to evaluate the study findings.The Chi Square test was used to determine the relationship between the data.