Archetypes and the process of individuation: A Jungian reading of Pamuk's the New Life and Joyce's a portrait of the artist as a young man
Arketipler ve bireyleşme süreci: Pamuk'un Yeni Hayat romanı ve James Joyce'un sanatçının bir genç adam olarak portresi üzerine Jungyan bir okuma
- Tez No: 757119
- Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung insanın psikolojik gelişimini bütünlüğe ve zıtlıkların sentezlenmesine yönelik bir yolculuk olarak görür ve bu yolculuğa bireyleşme süreci adını verir. Jung'un bireyleşme süreci bütün insanlarda bulunan evrensel bir süreçtir ve kolektif bilinçdışına ait arketiplerin tezahürü ve kabulü yoluyla gerçekleşmektedir. Orhan Pamuk'un 1994 yılında yayınlanan postmodern romanı Yeni Hayat, bir üniversite öğrencisi olan Osman'ın yolculuğunu konu alır. Osman'ın yolculuğu, okuduğu kitabın etkisiyle başlar. Benzer şekilde, Joyce'un 1916' da yayınlanan Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı modern çalışması, Stephen Dedalus'un çocukluktan yetişkinliğe uzanan yolculuğunu anlatmaktadır. Bu tez Osman ve Stephen'ın yolculuğunu Carl Gustav Jung'un analitik psikolojisi çerçevesinde yan yana getirerek her iki karakterin bireyleşme süreçlerini ve“anima”,“gölge”,“çocuk”,“persona”ve“benlik”arketipleriyle ilgili deneyimlerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Carl Gustav Jung, the founder of analytical psychology, calls the psychological development of human beings the individuation process: a journey towards wholeness and the synthesis of opposites. Jung's individuation process takes place through the manifestation and acceptance of archetypes of a universal collective unconscious found in all humans. Orhan Pamuk's postmodern novel The New Life, published in 1994, is about the journey of Osman, a university student. Osman's journey begins with the influence of the book he is reading. Similarly, Joyce's modern work A Portrait of the Artist as a Young Man, published in 1916, chronicles Stephen Dedalus' journey from childhood to adulthood. This thesis analyzes the individuation processes of both characters and their experiences with the archetypes of“anima”,“shadow”,“child”,“persona”and“self”by juxtaposing the journey of Osman and Stephen within the framework of Carl Gustav Jung's analytical psychology.