Sivil havacılık sektöründe insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkileri: Bir yer hizmetleri işletmesi örneği
The effects of human resources management practices on job satisfaction and organizational commitment in the civil aviation sector: A ground service business sample
  1. Tez No: 757129
  2. Yazar: MEHMET FAİK AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz çalışma dünyasında tüm işletmeler hedeflerine ulaşabilmek için insan kaynaklarının etkili yönetimine ihtiyaç duymaktadır. Çalışanların iş tatminini ve örgütsel bağlılıklarını arttırmanın yolu, günümüz koşullarına uygun, çalışanların istek ve beklentilerini karşılayan insan kaynakları yönetimi uygulamalarından geçmektedir. Bu çalışma, sivil havacılık sektörü yer hizmetleri çalışanlarında insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş tatmini ve örgütsel bağlılığa etkisini saptama amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bir yer hizmetleri işletmesinden 405 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama yöntemi olarak anket yönteminden yararlanılmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş tatmini ve örgütsel bağlılık üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiye sahip olduğunu kısmen destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmanın, ilgili işletmeye insan kaynakları yönetimi uygulamaları, iş tatmini ve örgütsel bağlılığa ilişkin durum değerlendirmesi yapma, İKY uygulamalarının çalışanlar üzerindeki etkisini görme, eksikliklerini fark etme ve iyileştirme yönünde katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca, araştırmanın sonuçlarının sektörün diğer yer hizmetleri işletmeleri tarafından da dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir. Değişkenlerin birlikte sivil havacılık sektöründe ele alındığı araştırmaların az olması dolayısıyla, çalışmanın literatürün gelişmesi açısından da yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's working world, all businesses need effective management of human resources in order to reach their goals. The way to increase the job satisfaction and organizational commitment of the employees is through human resources management practices that are suitable for today's conditions and meet the wishes and expectations of the employees. This study aims to determine the effect of human resource management practices on job satisfaction and organizational commitment in civil aviation sector ground services employees. For this purpose, 405 people from a ground services company constitute the sample of the research. Participants were determined by convenience sampling method. Survey method was used as data collection method. The data were analyzed with the SPSS program. In the research, results were obtained partially supporting that human resource management practices have a positive and significant effect on job satisfaction and organizational commitment. It is expected that the study will contribute to the relevant business in making a situation assessment of human resource management practices, job satisfaction and organizational commitment, seeing the impact of HRM practices on employees, recognizing and improving their deficiencies. In addition, it is thought that the results of the research should be taken into account by other ground services companies of the sector. It is thought that the study will also be beneficial for the development of the literature, since there are few studies in which the variables are discussed together in the civil aviation sector.