A size measurement method for enterprise applications
Kurumsal uygulamalar için bir büyüklük ölçüm metodu
- Tez No: 757130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT, PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kurumsal Uygulamalar, iş süreçlerinin çoğunu içeren, karmaşık ve yoğun efor gerektiren uygulamalardır. Bu tarz uygulamalar, sahip oldukları yüksek yeniden kullanım oranları ile geleneksel yazılımlardan farklılaşırlar. Bu uygulamalar için efor tahminleri sıklıkla sistematik olmayan metotlar ile gerçekleştirilir ve büyük farklılıklarla sonuçlanır. Geleneksel yazılım büyüklüğü ölçümlerini kullanan tahmin modelleri de bu tarz uygulamalar için doğru sonuçlar vermez. Bu tez kapsamında, Kurumsal Uygulama Projeleri'nin kendilerine özgü özelliklerini göz önünde bulundurarak bir yazılım büyüklük ölçüm metodu geliştirdik. Bu metot ile uygulamanın sahip olduğu işlevlerin müşteri gereksinimlerini karşılamadığı durumda oluşan değişiklikleri ölçüyoruz. Bir işlem içinde kullanılan veri gruplarının sayısının büyüklüğe yansıtılması gerektiğini düşünerek, yeni bir büyüklük ölçüm birimi olan Veri İşlem Noktası (DTP)'nı tanımladık. Bir Kurumsal Uygulama Projesi'nin büyüklüğünü DTP olarak değişen, değişmeyen ve yeni olmak üzere üç kategoride ölçmeyi önerdik. Metodun alanda uygulanabilirliğini incelemek için, DTP kullanarak yapılan efor tahminlerinin doğruluğunu değerlendirdiğimiz çoklu durum çalışmaları gerçekleştirdik. Büyüklük ölçüm metodunu farklı SAP projeleri üzerinde uyguladık. Efor tahminlerinin doğruluğunu değerlendirmek için MMRE, MdMRE ve PRED (30) metriklerini kullandık. Sonuçlar, projeler için efor tahmin doğruluğunun kabul edilebilir ve güvenilir aralıkta olduğunu gösterdi. Umut veren efor tahmin sonuçları dikkate alındığında, bu metot proje takvimini ve bütçe aşımlarını azaltmaya katkıda bulunabilir. Bu metot, değişiklikleri ölçmenin kritik olduğu yazılım güncelleme ve bakım gibi projeler için de kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Applications are complex, effort-intensive applications that include most of the business processes of the enterprises. They differ from traditional software applications by their high reuse rates. Effort predictions for these applications are usually performed in an ad-hoc fashion and result in large variations. Prediction models utilizing traditional software size measures do not produce accurate results either. In this thesis, we developed a size measurement method considering the unique characteristics of EA projects. This method measures changes where pre-built functionality does not satisfy customer requirements. With the claim that the number of data groups executed for a transaction should be reflected in size, we defined a novel size measurement unit, Data Transaction Point (DTP). We proposed measuring the size of an EA project in terms of DTP in three categories: unchanged, changed, and new. In order to understand the applicability of the method in real life, we evaluated the accuracy of effort estimates based on DTP in multiple cases. The size measurement method has been evaluated through different SAP implementation projects. To assess the effort estimation accuracy, MMRE, MdMRE, and PRED (30) metrics have been used for the projects. The results showed that the accuracy of effort estimates for the projects was in an acceptable range. This method can reduce project schedule and budget overruns with promising effort estimation results. Moreover, it also has the potential to be used in different situations like the evolution and maintenance of software systems where measuring changes has crucial importance.