Bir üniversite hastanesi COVID-19 kliniğinde yatan erişkin hastaların komorbid durumlarının ve komplikasyonlarının hastane maliyeti üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Impact of comorbid conditions and complications on hospital cost of hospitalized adult patients in a university hospital COVID-19 clinic
- Tez No: 757135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH ÖNSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sağlık hizmetlerinde kaynakların hazırlanmasına ve tahsisine yardımcı olabilmesi açısından hastanede yatışı yapılarak takip edilen COVID-19 hastalarının sağlık bakım maliyetlerinin belirleyicilerinin tahmin edilmesi önemlidir. Bu boşluğu doldurmada yardımcı olabileceği düşünülerek bir üniversite hastanesi COVID-19 kliniğinde yatan erişkin hastaların komorbid durumlarının ve komplikasyonlarının hastane maliyeti üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma, üçüncü basamak bir hastanede yürütülen tek merkezli, retrospektif maliyet araştırmasıdır. Çalışma grubu, 15 Mart 2020-15 Eylül 2020 tarihleri arasında ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne yatışı yapılarak en az 1 gün takip edilen, PCR test sonucu ile SARS-CoV-2 pozitif oldukları doğrulanmış 18 yaş ve üzeri 250 hastadan oluştu. Hastaların komorbidite skoru Yaşa Göre Düzeltilmiş Charlson Komorbidite İndeksi (ACCI) ile hesaplandı. Hastanede kalış süresi ile ilişkili faktörleri belirlemek için Cox orantılı tehlike modeli kullanıldı. Maliyet verilerinin analizinde genelleştirilmiş doğrusal model (GLM) uygulandı. Sağkalım analizine göre çalışma grubunun ortanca (%95 GA) kalış süresi 7 (6.5-7.5) gündü. Çok değişkenli Cox orantılı tehlike modelinde invaziv mekanik ventilasyon (İMV) gereksinimi ve ACCI skoru kalış süresini etkileyen önemli özelliklerdi. Çalışmada, hasta başı ortalama maliyet 6,554.54 ± 17,244.58 SAGP$ idi. Çok değişkenli GLM'de ACCI skoru, oksijen desteği, akut böbrek hasarı, İMV gereksinimi ve kalış süresi daha yüksek maliyetlerle ilişkiliydi. Çalışmadaki tahminler, COVID-19'da hastane hazırlık ve değerlendirme kontrol listesi için faydalı olabilir. Elde edilen veriler; COVID-19'u önleme ve tedavi çabalarının potansiyel etkilerini değerlendirmek için maliyet etkinliği modellerine girdi olarak faydalı olabilir, COVID-19 ile ilgili halk sağlığı müdahalelerinin maliyet etkililik analizi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
It is important to estimate the determinants of healthcare costs for hospitalized COVID-19 patients in order to assist in the preparation and allocation of resources in healthcare. It was aimed to evaluate the influences of comorbid conditions and complications of adult patients hospitalized in a university hospital COVID-19 clinic on the hospital cost, considering that it could help fill this gap. The study is a single-center, retrospective cost study conducted in a tertiary hospital. The study group consisted of 250 patients aged 18 years and over, who were hospitalized in ESOGÜ Health, Practice and Research Hospital between March 15, 2020 and September 15, 2020, followed up for at least 1 day, and confirmed to be SARS-CoV-2 positive by PCR test. The comorbidity score of the patients was calculated with the Age-Adjusted Charlson Comorbidity Index (ACCI). The Cox proportional hazards (PH) model was used to identify factors associated with length of hospital stay. Generalized linear model (GLM) was applied in the analysis of cost data. According to the survival analysis, the median (95% CI) length of stay of the study group was 7 (6.5-7.5) days. In the multivariate Cox PH model, the need for invasive mechanical ventilation (IMV) and the ACCI score were important factors affecting the length of stay. In the study, the mean cost per patient was 6,554.54 ± 17,244.58 PPP$. In the multivariate model, ACCI score, oxygen support, acute kidney injury, IMV requirement, and length of stay were associated with higher costs. The estimates in the study may be useful for the hospital preparedness and assessment checklist in COVID-19. The data obtained; it can be useful as input to cost-effectiveness models to assess the potential impacts of COVID-19 prevention and treatment efforts, and can be used for cost-effectiveness analysis of public health interventions related to COVID-19.