Corporate social responsibility approaches of multinational companies from emerging countries: The case of Turkey
Gelişmekte olan ülkelerden çıkan çokuluslu şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımları: Türkiye örneği
  1. Tez No: 757136
  2. Yazar: FİRUZE YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelişmekte olan ülkelerden çıkan çokuluslu şirketler son yıllarda ortaya koydukları dikkat çeken performanslarına karşın gittikleri ülkelerde menşelerinden kaynaklanan önyargılardan dolayı meşruiyet problemleri yaşamaktadır. Gidilen ülkelerdeki meşruiyet problemlerinin üstesinden gelebilmek adına kurumsal sosyal sorumluluk (KKS) faaliyetleri önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak KKS kurumları ülkeler arasında farklılık göstermekte ve gelişmiş ülkelere kıyasla gelişmekte olan ülkelerde daha az geliştiği görülmektedir. Bu sebeple, gelişmekte olan ülkelerin çokuluslu şirketleri anavatanlarındaki yetersiz KKS kuramları sebebiyle gittikleri ülkelerde KKS yönetiminde zorluklar yaşamaktadırlar. Bu bağlamda, bu tez gelişmekte olan ülkeden çıkan bir çokuluslu şirketin farklı gelişmişlik seviyelerinde olan ülkelerdeki KKS söylemlerini küresel bütünleşme ve yerel duyarlılık çerçevesinde gömülü örnek olay çalışması üzerinden ortaya çıkarmayı hedeflenmiştir. Bu çalışmada anavatan ve yurtdışı şubelerden oluşan on şubenin internet siteleri nitel olarak incelendi. Şubelerin faaliyet gösterdiği ülkeler beşi gelişmiş, dördü üst orta gelir seviyeli gelişmekte olan ülke, ikisi alt orta gelir seviyeli gelişmekte olan ülke olmak üzere farklı gelişmişlik seviyelerine sahip ülkelerden seçilmiştir. Şubelerin internet siteleri Üçlü Kar Hanesi dayanak alınarak çok-modlu söylem analizi ve içerik analizi ile incelenmiştir. Analizin sonucunda, şubenin bulunduğu ülkenin gelişmişlik seviyesinin o ülkedeki KKS davranışını etkilediği görülmüştür. Gidilen ülkenin gelişmişlik seviyesi artıkça KKS söylemlerinin, bu söylemlerin içerisinde çevresel boyutun ve aynı zamanda yerel duyarlılığın arttığı gözlenmiştir. Diğer taraftan, KKS sosyal boyutunun ve küresel çalışmaların gelişmekte olan ülkelerde daha çok vurgulandığı ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanısıra, çalışama kapsamındaki tüm ülkelerde KKS'nin ekonomik boyutunun Üçlü Kar Hanesi'nin diğer unsurlarına kıyasla büyük oranda bir farkla en az vurgulanan unsur olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Despite of the remarkable growth of multinational companies from emerging countries (EC MNCs), they face legitimacy problems in host countries due to liability of origin. Corporate social responsibility (CSR) practices stand as a crucial tool in order to overcome those legitimacy problems in host countries. However, CSR institutions change across countries, and less advanced in developing countries comparing to developed countries. Therefore, due to the inadequate CSR institutions in home countries, ECMNEs are challenged more to manage CSR across subsidiaries in countries with different development levels, relative to counterparts from developed countries. In this respect, this thesis aims found out how a multinational company from emerging country manage CSR across subsidiaries within global integration and local responsiveness framework through embedded single case study on a Turkish multinational company. In the study, websites of ten subsidiaries of a Turkish multinational company were analyzed qualitatively. Selected countries are from different development levels such that five of them are developed countries, three of them are developing countries with higher middle income, and two of them are developing countries with lower middle income. The websites of the subsidiaries were analyzed through multimodal discourse analysis and content analysis based on Triple Bottom Line (TBL) dimensions. As a result of the analysis, it is found out that development level of the host country effect the CSR behavior of the company. Higher the development level of the host country, the environmental dimension and local responsiveness of the subsidiaries was found to be higher. On the other hand, social dimension of CSR and global CSR practices of the EC MNC were found out be highlighted more in developing countries. Also, economic dimension of TBL was emerged as a least mentioned CSR dimension relative to other dimensions in all analyzed countries.