Karakter analizi ve oyunculukta şema metodu; Bir örnek oyun dünyadaki en güzel şey
Schema method on character analysis and acting; A sample play dünyadaki̇ en güzel şey
  1. Tez No: 757144
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, oyunculuk çalışmaları ile karakter analizinde kullanılmak üzere psikoloji biliminin güncel araştırmalarından Şema Terapi'nin objektif verilerini araştırmıştır. Bu amaçla, şemalar ve modlar incelenmiş, çeşitli oyunlardan örneklerle karakterlerde oluşum ve gelişimleri belirtilerek detaylandırılmıştır. Oyun karakterleri incelenirken psikoloji biliminden yararlanmak için, olayların ve karakterlerin ciddi patolojiler göstermesi gerekmediğine dikkat çekmek adına, örnek bir çalışma olarak Soren Ovesen'in yazdığı“Dünyadaki En Güzel Şey”adlı çocuk oyunu ve karakterleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the objective data of Schema Therapy, one of the current researches of psychology, to be used in acting studies and character analysis. For this purpose, schemes and modes have been examined and detailed with examples from various plays, by specifying the formation and development of characters. In order to draw attention to the fact that events and characters do not have to show serious pathologies in order to benefit from the science of psychology while examining the play characters, the play for child audiences“The Most Beautiful Thing in the World”written by Soren Ovesen and its' characters as the sample study were examined.