Toksik liderliğin işe yabancılaşmaya ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of toxic leadership on work alienation and turnover intention
- Tez No: 757145
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
İşletmelerde liderlerin çalışanlara yönelik tutumları olumlu ya da olumsuz birçok etkiyi ortaya çıkarmanın yanı sıra işe yabancılaşmaya ve bunun sonucunda çalışanların işten ayrılma niyetine de sebep olmaktadır. Liderlerin küreselleşen dünyada sürekli olarak teknolojik gelişmeler ve değişmelere maruz kalması ve bu durum içerisinde elinde bulundurduğu gücü doğru bir şekilde kullanarak astlarını yönlendirebilmesi oldukça önem arz etmektedir. Liderlerin elde ettiği güç, zamanla toksik olarak nitelendirilen olumsuz davranış biçimleri de ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın amacı toksik liderlik davranışının işe yabancılaşmaya ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisini incelemektir. Bu bağlamda toksik liderlik davranışı, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyetine yönelik literatür taraması yapılarak araştırmanın teorik kısmı oluşturulmuştur. Literatür taraması ile oluşturulan teorik kısımdan sonra değişkenler belirlenerek aralarındaki ilişki incelenmiştir ve araştırmanın modeli ve hipotezleri oluşturulmuştur. Araştırma beyaz yakalı çalışan statüsündeki çalışanlara anket şeklinde sunularak elde edilen veriler istatistiksel teknikler ile değerlendirilerek analiz edilmiştir. 388 katılımcının yer aldığı anket Kişisel bilgi formu, Toksik Liderlik Ölçeği, İşe Yabancılaşma Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği şeklinde uygulanmıştır. Ölçekler çevrim içi bir şekilde katılımcılara ulaştırılarak İBM SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda toksik liderliğin işe yabancılaşmaya ve işten ayrılma niyetine anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to revealing many positive or negative effects, the attitudes of the leaders towards the employees in the enterprises can cause alienation from the work and as a result, the intention of the employees to leave the job. It is very important for leaders to be constantly exposed to technological developments and changes in the globalizing world and to be able to direct their subordinates by using the power they have in the right way. The power obtained by the leaders can also occur in the form of negative behaviors that are described as toxic over time. The aim of the study is to examine the effect of toxic leadership behavior on work alienation and turnover intention. In this context, the theoretical part of the research was formed by scanning the literature on toxic leadership behavior, work alienation and intention to quit. After the theoretical part created by the literature review, the variables were determined and the relationship between them was examined, and the model and hypotheses of the research were formed. The research was presented to white-collar employees in the form of a questionnaire, and the data obtained were analyzed by evaluating with statistical techniques. The questionnaire, which included 388 participants, was administered in the form of Personal Information Form, Toxic Leadership Scale, Work Alienation Scale and Intention to Leave the Work Scale. The scales were delivered to the participants online and analyzed with the İBM SPSS 22.0 program. As a result of the research, it was concluded that toxic leadership has a significant effect on work alienation and turnover intention.