Alan Ayckbourn's comedy: Embracing and updating the classical codes of comedy via futurism, farce, and science fiction
Alan Ayckbourn'un komedisi: Komedinin geleneksel kaidelerini benimseyip, komediyi füturizm, fars ve bilim kurgu ile güncellemek
  1. Tez No: 757151
  2. Yazar: ALİ CAN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çağdaş tiyatronun komik trajedi yazarı Alan Ayckbourn, yazdığı diğer çok sayıda kısa oyun, gösteri ve uyarlamanın yanı sıra, seksendört uzun metrajlı oyun üretmiştir. Komedi ve Trajediyi ayıran ince çizgi üzerinde yürüyen Ayckbourn, eserlerinde hiciv, parodi, basmakalıplar ve iğnelemeden, fiziksel slapstick komedisine varan çeşitli mizahi aygıtlar kullanır, Birini başkası sanma, gerçeküstücülük, yineleme ve fars kullanımıyla karanlık ve trajik olanı aydınlık ve gülünç olanla ustaca dengeleyen Ayckbourn, izleyicisine komik bir katarsis sunar. Ayrıca, bu mizahi aygıtları ve dolayısıyla bu aygıtların yapıcı gücünü genç izleyici kitlesini eğitmek ve onları düşünmeye zorlamak adına kullanır. Aynı şekilde, uyarıcı öykülerinde komedi ve bilim kurguyu bir araya getirerek gerçekçi ve temellendirilmiş bir gelecek yaratmayı başaran Ayckbourn, izleyicisini yalnızca eğlendirmeyi değil, aynı zamanda onları çağdaş yaşamın tehlikelerine karşı uyarmayı da amaçlar. Bu tez, seçili eserleri olan Henceforward, Communicating Doors, Comic Potential, Whenever, My Sister Sadie ve The Divide'da, Ayckbourn'un komedinin geleneksel kaidelerini benimseyişine ve komediyi fütürizm, bilim kurgu ve fars ile güncelleyişine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a comic tragedian of modern theatre, Alan Ayckbourn has produced eighty-four full-length plays, as well as numerous other playlets, revues, and adaptations. Walking a fine line between comedy and tragedy, Ayckbourn employs various classical devices ranging from satire, parody, stereotypes, and sarcasm to slapstick physical comedy in his works. Masterfully balancing the dark and tragic with the light and comic via his use of mistaken identity, surrealism, repetition, and farce, Ayckbourn manages to provide his audience with a comic catharsis. What is more, he utilizes these comedic devices, and thus their constructive power, as a tool to educate his young audience and provoke thought. Similarly, in his cautionary tales, Ayckbourn manages to combine comedy with science fiction while creating a realistic and grounded future, seeking not only to entertain but also warn his audience against the dangers of modern technology. This thesis aims to illuminate Ayckbourn's embracement of the classical codes of comedy while updating comedy via futurism, farce, and science fiction in the selected works: Henceforward, Communicating Doors, Comic Potential, Whenever, My Sister Sadie, and The Divide.