The Blending of the tragic and the comic in Shakespearean and modern English drama
Shakespeare ve modern İngiliz tiyatrosunda trajik ve komik olanın buluşması
  1. Tez No: 100129
  2. Yazar: RÜMEYSA ŞALLI ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Tezin amacı trajik ve komik tiyatro geleneğinin özellikleri bağlamında her iki türünde buluşturulduğu Shakespeare oyunlarının (Hamlet, Much Ado About Nothing ve Troilus and Cressida) ve Çağdaş ingiliz Tiyatrosu örneklerinin (Harold Pinter: The Caretaker, Tom Stoppard: The Real Thing ve Alan Ayckboum: Henceforward) incelenmesidir. Giriş bölümünde, kısa olarak tür teorileri ele alınmıştır ve tiyatronun temel türleri olan“trajedi”ve“ komedi”geleneklerinin bir özeti verilmiştir. Birinci bölümde, Shakespeare'in ünlü trajedilerinden biri olan Hamlet'in nasıl klasik trajedi türünden sıyrılıp komedi kullanarak trajik olanı daha etkili bir şekilde vurguladığı irdelenmiştir. Aynı doğrultuda, klasik komedi özellikleri taşıyan Much Ado About Nothing adlı oyunun zaman zaman trajik öğelerin kullanılmasıyla oyunun daha da derinleştirildiği sergilenmiştir. Ne trajedi ne de komedi olarak sınıflandırılamayan Troilus and Cressida'nın içerdiği hem komik hem de trajik unsurların oyunu daha etkili yaptığı gösterilmiştir. ikinci bölümde Çağdaş ingiliz yazarlarından olan Harold Pinter The Caretaker adlı oyununda geleneksel trajedi ve komedi türlerine fazlaca yaslanmadan hem trajik hem de komik olanı nasıl ustaca birleştirdiği incelenmiştir. Genellikle bir komedi yazarı olarak adlandırılan Tom Stoppard The Real Thing adlı oyununda genel olarak bir komedi modelini takip etmekle birlikte, zaman zaman trajik öğeler kullanarak oyunda tartıştığı fikirlere nasıl derinlik kazandırdığı irdelenmiştir. Uzun bir zaman geleneksel ingiliz komedi geleneğinin önemli bir takipçisi olarak adlandırılan Alan Ayckbourn'un ise sadece güldürmek için yazmadığını Henceforward adlı oyununda modern insanın içinde bulunduğu karmaşık ve dehşet verici durumunu trajik unsurlarla komik olanı birleştirerekgöstermiştir. Sonuç bölümünde Shakespeare'in tezde eie alınan oyunları her ne kadar trajedi ve komedi türleri adı altında sınıflandırılsada, temelde bu oyunların hem trajik hem de komik olanı buluşturduğundan dolayı kategorize etmenin zor olduğu sonucuna varılmıştır. Çağdaş ingiliz Tiyatrosuna geldiğimizde ise geleneksel trajedi ve komedi türlerinin büyük oranda altüst edildiği ve modern insan kavramının ancak ve ancak yeni kombinasyonlarla ifade edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show how the tragic and the comic sense mingle in the works of Shakespeare (Hamlet, Much Ado About Nothing and Troilus and Cressida) and in the plays of Harold Pinter (The Caretaker), Tom Stoppard (The Real Thing) and Alan Ayckbourn (Henceforward); and to draw attention to the difficulty of classifying a dramatic work according to strict genre divisions. The introduction briefly discusses genre theories and gives a general outline of the two basic genres,“tragedy”and“comedy”. In the first chapter, Shakespeare's plays Hamlet, Much Ado About Nothing and Troilus and Cressida are analysed from the perspective of the established genres tragedy and comedy. Hamlet, which is considered to be one of the best examples of the genre tragedy, deviates from the classical pattern at certain points and gives way to comedy. The comedy in Hamlet serves to intensify tragedy. Much Ado About Nothing, on the other hand, is classified as a comedy. However, a dose reading of the play shows that tragedy looms in the background, threatening the serene atmosphere of comedy. Troilus and Cressida, neither a tragedy nor a comedy puzzles the reader as to the nature of the play. Both the tragic and the comic spirit, which are skillfully intermingled, carry the mood of the play in either way. The second chapter shows how the Modem English playwrights combine the tragic and the comic in their plays without leaning too much on the established genres of tragedy and comedy. In The Caretaker Harold Pinter delienates human suffering through a well-balanced combination of the tragic and the comic. In The Real Thing Tom Stoppard, discusses serious topics concerning modem world within a comic framework. Alan Ayckbourn shows the darker side oflumanity by juxtaposing farce against tragedy. In the conclusion part, the deviations from the strict format of tragedy and somedy is traced through the works of William Shakespeare, Harold Pinter, Tom îtoppard and Alan Ayckbourn, to the final point where the format of the two genres ıas almost disappeared.