Obstrüktif uyku apne sendromu olan hastalarda temporomandibular eklem rahatsızlığı prevelansı
Prevalence of temporomandibular joint disorders in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 1014617
  2. Yazar: MELİKE ÖZBAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KARAKIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu kesitsel gözlemsel çalışmanın amacı, obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) tanılı bireylerde temporomandibular eklem (TME) rahatsızlıklarının prevalansını ve OUAS şiddeti ile ilişkisini de-ğerlendirmektir. Çalışma, etik kurul onayı (GÜDHKAEK.2024-1593) ile yürütülmüş olup polisom-nografi (PSG) ile OUAS tanısı konulan 67 erişkin birey dahil edilmiştir. OUAS şiddeti Apne-hipopne indeksi (AHİ) temel alınarak sınıflandırılmış; ayrıca STOP-Bang, Berlin Anketi ve Epworth Uykululuk Ölçeği uygulanmıştır. TME değerlendirmesi DC/TMD Eksen I protokolüne göre klinik muayene ile yapılmış ve eklem titreşim analizi (BioJVA) sistemi ile desteklenmiştir.Katılımcıların yaş ortalaması 49,7±11,4 yıl, BKİ ortalaması 31,1±4,9 kg/m² ve AHİ ortalaması 37,2±26,5 olarak bulunmuştur. DC/TMD değerlendirmesine göre bireylerin %59,7'si normal, %40,3'ünde ise çeşitli TME rahatsızlıkları saptanmıştır. En sık görülen tanılar disk deplasmanı redüksiyonlu (%20,9) ve lokal kas ağrısı (%10,4) olmuştur. JVA değerlendirmesinde ise %80,6 oranında normal bulgu iz-lenmiştir.İstatistiksel analizlerde AHİ ile TME klinik tanıları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,208). Benzer şekilde AHİ ile JVA parametreleri ve Piper sınıflaması arasında da anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). AHİ ile STOP-Bang, Epworth ve Berlin skorları arasında anlamlı korelas-yon izlenmezken, BKİ ile STOP-Bang ve Berlin skorları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0,001). Ayrıca yaş ile STOP-Bang skoru arasında zayıf ancak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p<0,05).Sonuç olarak, OUAS hastalarında TME rahatsızlıklarının belirli bir prevalansa sahip olduğu görülmekle birlikte, OUAS şiddeti ile TME bulguları arasında anlamlı bir ilişki sap-tanmamıştır. Bu bulgular, OUAS ve TME arasındaki ilişkinin multifaktöriyel olabileceğini düşün-dürmektedir
Özet (Çeviri)
This cross-sectional observational study aimed to evaluate the prevalence of temporomandibular joint (TMJ) disorders in individuals diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and to inves-tigate their association with disease severity. The study was conducted with ethical approval (GÜDHKAEK.2024-1593) and included 67 adult patients diagnosed with OSAS by polysomnography (PSG). OSAS severity was classified based on the Apnea–Hypopnea Index (AHI). Additionally, the STOP-Bang Questionnaire, Berlin Questionnaire, and Epworth Sleepiness Scale were administered. TMJ disorders were assessed clinically according to the Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD) Axis I protocol and supported by joint vibration analysis using the BioJVA sys-tem.The mean age of the participants was 49.7±11.4 years, the mean body mass index (BMI) was 31.1±4.9 kg/m², and the mean AHI was 37.2±26.5. According to DC/TMD assessment, 59.7% of indi-viduals were classified as normal, while 40.3% presented with various TMJ disorders. The most com-mon diagnoses were disc displacement with reduction (20.9%) and local myalgia (10.4%). In JVA assessment, 80.6% of the participants demonstrated normal findings.Statistical analysis revealed no significant differences between AHI and TMJ clinical diagnoses (p=0.208). Similarly, no significant associations were found between AHI and JVA parameters or Piper classification (p>0.05). No signifi-cant correlations were observed between AHI and STOP-Bang, Epworth, or Berlin scores. However, BMI showed significant positive correlations with STOP-Bang and Berlin scores (p<0.001). Additio-nally, a weak but significant positive correlation was found between age and STOP-Bang score (p<0.05).In conclusion, although TMJ disorders were observed at a considerable prevalence among patients with OSAS, no significant association was found between OSAS severity and TMJ findings. These results suggest that the relationship between OSAS and TMJ disorders may be multifactorial.