Etkileşimci ve dönüşümcü liderlik özelliklerinin işletme performansına etkileri ve turizm sektöründe bir araştırma
The effects of interactive and transformational leadership features on business performance and a research in tourism sector
  1. Tez No: 757206
  2. Yazar: TUĞBA ÇUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Liderlik ve işletme performansı işletmeler için önemli iki konu olmaktadır. İşletmeler varlıklarını devam ettirmek ve kâr elde etmek için gelişimlerine katkı sağlayacak liderlere ihtiyaç duymaktadırlar. Teknolojik gelişmelerin arttığı, değişim ve dönüşümün gerekli olduğu bilgi çağında vizyon sahibi, gelecek odaklı, birlikte çalıştığı grubu yönetebilen liderlere olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu tez çalışmasında liderlik kavramı, liderliğin önemi, amacı açıklanmış sonrasında ise liderlik yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Dönüşümcü ve etkileşimci liderlik özellikleri ve alt boyutları üzerinde durularak işletme performansına olan etkileri incelenmiştir. Tez çalışmasında, Turizm sektöründe İstanbul'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı otellerde Etkileşimci ve Dönüşümcü liderlik özelliklerinin işletme performansına etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da Turizm sektöründe faaliyet gösteren beş yıldızlı oteller oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında toplanan 411 anketin verileri analiz edilerek detayları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Leadership and business performance are two important issues for businesses. Businesses need leaders who will contribute to their development in order to maintain their existence and make high in profits. In the information age, where technological developments increase and change and transformation are necessary, the need for visionary, future-oriented leaders who can manage the group they work with is also increasing. In this dissertation, the concept of leadership, the importance of leadership and its purpose are explained, and then leadership approaches are emphasized. Transformational and transactional leadership characteristics and their sub-dimensions were emphasized and their effects on business performance were examined. In the dissertation study, the effects of Interactionist and Transformational leadership characteristics on business contributions to the business performance in 5-star hotels operating in the tourism sector in Istanbul were investigated. The purpuse of the research consists of five-star hotels operating in the tourism sector in Istanbul. The data of 411 questionnaires collected within the scope of the research were analyzed and their details were examined.