Aile işletmelerinde kurumsallaşma: Mersin Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası örneği
Institutionalization in family businesses: The example of Mersin Erdemli Chamber of Commerce and Industry
- Tez No: 757211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma; Mersin Erdemli Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı aile işletmelerinin kurumsallaşma düzeylerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusuna hazırlanan anket formu 2022 yılı içerisinde Erdemli Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı aile işletmelerinin 18'i kadın 144'ü erkek olmak üzere toplam 162 yöneticisine uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmada aile işletmelerinin kurumsallaşma düzeyleri; formalleşme, profesyonelleşme, kültürel güç, saydamlık ve tutarlık boyutlarında ayrıca bu boyutların toplam ortalamasını ifade eden genel kurumsallaşma olarak incelenmiştir. Araştırmaya katılan aile işletmelerinin formalleşme düzeylerinin orta düzeyde, diğer kurumsallaşma boyutlarının ise yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca aile işletmelerinin yöneticilerinin yaşlarına, eğitim düzeylerine, bu işyerinde çalışma sürelerine göre ve aile işletmesinin ortaklık yapısına, kaçıncı kuşak tarafından yönetildiğine, aile üyelerinin toplam hisse oranına, faaliyet gösterdiği sektöre göre kurumsallaşma düzeylerinde farklılıklar saptanırken, yöneticinin cinsiyetime, yöneticilik kıdemine, aile işletmesinin çalışan sayısına ve faaliyet süresine göre kurumsallaşma düzeylerinde farklılıkların olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; It was carried out to examine the institutionalization levels of family businesses registered in Mersin Erdemli Chamber of Commerce and Industry. The questionnaire form prepared in line with the purpose was applied to a total of 162 managers, 18 women and 144 men, of family businesses registered in the Erdemli Chamber of Commerce and Industry in 2022. The data obtained from the research were analyzed in computer environment by means of SPSS 22.0 statistical program. Institutionalization levels of family businesses in the research; formalization, professionalization, cultural power, transparency and consistency dimensions were also examined as general institutionalization, which expresses the total average of these dimensions. It has been determined that the formalization levels of the family businesses participating in the research are at a medium level, while the other institutionalization dimensions are at a high level. In the study, there were also differences in the level of institutionalization according to the age, education level, working time of the managers of the family businesses, the shareholding structure of the family business, which generation it was managed by, the total share ratio of the family members, the sector in which it operates. It has been determined that there is no difference in the level of institutionalization according to the number and duration of activity.