Hacamat uygulamasının sporcuların bazı parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the athlete application on some parameters of athletes
  1. Tez No: 757215
  2. Yazar: ABDULLAH AKOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav), yaşamının her anında insanlığa örnek olmuş ve tavsiyelerde bulunmuştur. Peygamber Efendimizin bize tavsiye ettiği birçok şey günümüzde daha iyi kavranmakta ve bilimsel olarak da kanıtlanabilir nitelikler kazanmaktadır. Bu duruma örnek verecek olursak 'Hacamat' uygulaması için çokça tavsiyede bulunması ve bu uygulamanın o zamanın şartlarında bile ne kadar faydalı bir şifa yöntemi olduğunu söylemesi günümüzde de bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Günümüzde tıbbî ilaçlar ile uygulanan tedavilerin de yan etkileri ve zararları düşünüldüğünde hacamatın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasının amacını hacamat uygulamasının sporcuların bazı parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcı grubunu Ragby Milli Takımında oynayan 12 sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama amacı ile sırt bacak dinamometresi, el dinamometresi, sıçrama testi, uzan eriş testi, 30m Hız Testi ve Richards Campbell uyku ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans dağılımları, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Friedman Testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sırt kuvveti, bacak kuvveti, sağ el kavrama kuvveti, sol el kavrama kuvveti, esneklik ve uyku puanları değişkenlerine ilişkin anlamlı farklılığa ulaşılırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Our Holy Prophet Muhammad (peace and blessings of Allah be upon him) has been an example to humanity at every moment of his life and has given them advice. Many of the things that Our Holy Prophet (pbuh) recommended to us are better understood today and also acquire scientifically provable qualities. If we give an example of this situation, it has also been scientifically proven today that He (pbuh) gave a lot of advice for the practice of hacamat (cupping therapy) and said that this practice was a useful healing method even under the conditions of that time. Today, when the side effects and harms of treatments applied together with medical drugs are considered, the importance of hacamat (cupping theraphy) is better understood. In this context, the aim of the thesis study is to examine the effect of hacamat (cupping theraphy) application on some parameters of athletes. The participant group of the study consists of 12 athletes playing in the Rugby National Team. In order to collect data, back leg dynamometer, hand dynamometer, jump test, reach & reach test, 30m Speed Test and Richards Campbell sleep scale have been used. In the analysis of the data, percentage and frequency distributions, Wilcoxon Signed Rank Test and Friedman Test have been applied. According to the results of the study, there has been a significant difference in the variables of back strength, leg strength, right hand grip strengt, left hand grip strengt, flexibility and sleep scores (p0,05).