Farklı çimento tipleri ile üretilen betonlarda sülfat etkisinin incelenmesi
Effect of sulfate on concrete properties produced by different portland cements
  1. Tez No: 757216
  2. Yazar: BEHİYE BERİL KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu deneysel çalışma kapsamında üç farklı tip çimento kullanarak tasarım yapılmış beton numunelerinin sülfat etkisine karşı basınç dayanımları incelenmiştir. Kullanılan çimentolar CEM I, CEM II ve sülfata dayanıklı çimento olup, C30/37 dayanım sınıfına sahip betonların üretimi yapılmıştır. Taze beton üzerinde kıvam belirlenmesi adına çökme deneyi uygulanmıştır. Her beton karışımı için boyutlar 15 x 15 x15 cm lik kalıplar kullanılarak beton numuneleri dökülmüştür. Her çimento tipi için 16 adet numune toplamda 48 adet numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Beton numuneleri 7 ve 28 gün normal kür şartlarında bekletilip basınç dayanımlarına bakılmıştır. 180 günlük basınç dayanımları için iki farkı kür oluşturulmuştur. Bu kürlerin biri referans olacak şekilde normal su diğer kür ise 200000 ppm oranında sodyum sülfat içeren sülfat-su karışımıdır. Hazırlanan beton numuneleri 180 gün hem normal su içerisinde hem de sülfat-su karışımı içerisinde bekletilip basınç dayanım testine tabi tutulmuştur. Her bir beton tasarımı için dört numunenin basınç dayanım değerlerine bakılmış ve ortalamaları alınmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda dayanımı yüksek beton numunelerinin sülfata maruz kaldıklarında kısa süre içerisinde çok fazla etkilenmedikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, pressure Resistance was examined against sulfate effect of concrete samples designed using three diffirent types of cement. The cement used in CEM I, CEM II and sulfate resisting cement and the production of concrete with a C30/37 strength class is made. The collapse experiment has been applied to determine consistency on fresh concrete. For each concrete blend, concrete samples were spilled using 15 x 15 x 15 cm modals. A total of 48 samples have been produced for 16 types of cement. Concrete samples have been kept in normal cure conditions for 7 and 28 days and their pressure endures have been checked. Two different cures have been created for 180 pressure endurance. One of these cures is normal water with reference and yhe other is a sulfate-water mixtures with 200000 ppm sodium sulfate. Prepared concrete samples were kept in both normal water and sulfate-water mixtures for 180 days and subjected to perssure resistance testing. For each concrete desing, the compressive strength values of four samples were checked and their averanges were taken. In line with the results obtained, it was observed that concrete samples with high strength were not affectedmuch in a short time when exposed to sulfate.