Soğuk Savaş sonrası Türkiye'nin Karadeniz politikaları bağlamında Türkiye- Ukrayna ilişkileri
Turkey-Ukraine relations in the context of Turkey's Black Sea policies after the Cold War
  1. Tez No: 757219
  2. Yazar: HACİ YASİN HOŞAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOĞRUL İSMAYIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Soğuk Savaş'ın başlangıcı ve sonrası, uluslararası ilişkilerde birer milat olarak sıkça anılır. Uluslararası sistemin yeniden şekillendiği bu süreçler kimi devletler için hüsran ile sonuçlanırken kimi devletlere ise yeni fırsatlar sunmuştur. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte kendisine yeni fırsatlar doğan ülkelerden biri de Türkiye'dir. Soğuk Savaş döneminde Karadeniz Bölgesi'nde SSCB gibi bir süper güç varken NATO'dan bağımsız bir dış politika sergileyemeyen Türkiye, SSCB'nin dağılmasıyla birlikte gerek güç dağılımındaki değişim gerekse bölgede yeni müttefik adaylarının varlık göstermesiyle Karadeniz politikalarında yeni bir dönem başlatmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yeni örgütlenmelere liderlik ederek otoritesini güçlendirmek isteyen Türkiye, askeri, ekonomik ve enerji politikalarında işbirlikçi bir yaklaşım sergilemiştir. Böylece ittifak kurduğu devletler nezdinde saygınlık kazanmış, Karadeniz'in güvenliğine ve bölgesel istikrarına katkıda bulunmuştur. Ukrayna da Türkiye'nin Karadeniz'de ittifak kurduğu devletlerden biridir. Ukrayna, tarihî bağlarının yanı sıra sahip olduğu jeopolitik konum, bölgede ortak hedeflere sahip olma ve demografisiyle Türkiye'nin Karadeniz politikalarında önemli bir role sahiptir. Türkiye-Ukrayna ilişkileri son yıllarda diplomatik, askerî, sınai, kültürel ve ticari sahalarda ciddi bir ivme ve çeşitlilik kazanmıştır. Bu münasebetler, her iki ülkenin milli çıkarları açısından gelecek vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
The beginning of the Cold War and its aftermath are often referred to as a milestone in international relations. While these processes, in which the international system was reshaped, resulted in frustration for some states, they offered new opportunities to some states. With the end of the Cold War, Turkey is one of the countries that opened new opportunities. During the Cold War period, when there was a superpower like the USSR in the Black Sea Region, Turkey, which could not display a foreign policy independent of NATO, started a new era in the Black Sea policies with the change in power distribution and the presence of new actors that could establish alliances in the region with the disintegration of the USSR. Turkey, which wants to strengthen its authority by leading new organizations in the Black Sea Region, has displayed a collaborative approach in its military, economic and energy policies. Thus, it gained prestige in the eyes of the states with which it formed an alliance and contributed to the security and regional stability of the Black Sea. Ukraine is one of the states with which Turkey has allied in the Black Sea. In addition to its historical ties, it has an important role in Turkey's Black Sea policies with its geopolitical position, having common goals in the region and demographics. Turkey-Ukraine relations have gained momentum and diversity in the diplomatic, military, industrial, cultural and commercial fields in recent years. These relations are promising for the national interests of both countries.